Find the value of the following expression:
23 + (6/2)
11
The expression a(6x + b) is equivalent to the expression 12x + 18. What are the values of a and b?
a=2
b=9
Kori had a job selling baskets of peaches last summer. If you were to create a math story about this situation using the variables b for baskets sold and m for money earned, which would be the independent variable and which would be the dependent variable?
B is independent and M is dependent.
24 miles.
A school rents a bus for $90. If 72 students ride on the bus, what is the cost per student?
$1.25
The quotient of 56 and n is multiplied by 3.
Create an equivalent expression using n to represent the unknown number.
56 ÷ n x 3
Rewrite the expression 2(2y+1)
4y+2
What value of x makes the equation true?
12 = 3x + 6
x=2
What is 125% of 40?
50
Jim makes $480 in a 4 week period helping at his grandfather's farm. He spends an average of 15 hours a week working on the farm. What is his hourly pay over the course of his time working on the farm?
$8 per hour.
What is the coefficient in the following expression?
23+v÷4n
4
Evaluate: 42
16
Capon City has 5 more than 3 times as many residents as Harbor City.
Create an algebraic expression to represent the number of residents in Capon City. Use r in your expression to represent the number of residents of Harbor City.
3r+5
Charlie knows that 3 blocks are needed to make a tower that is 0.5 foot high. How many blocks will he need to make a tower that is 4 feet high?
24
What is 0.5% of 80?
0.4
1) Given the expression 5+32x n - 10, what part of the expression should be evaluated first?
2) What is the value of the expression when n = 4 ?
1) Exponent
2) 31
Jim begins his baseball card collection with 126 cards. Each month, he buys m new cars. Create an expression to represent the total number of cars Jim has after 3 months.
126+3m
Create an inequality for the graph above showing the possible values of n.
n<-1
On class pet day, 36 pets were brought to school. Of these pets, 8 were gerbils and 11 were dogs. What was the ratio of dogs to gerbils?
11:8
A recipe uses 3 eggs to make 2 dozen cookies. There are 12 cookies in a dozen. How many eggs are used to make 6 dozen?
9 eggs.
Create an expression that is equivalent to:
5(3x + 20)
Hint: Use the distributive property.
15x + 100
The formula below can be used to determine the angle measure of one interior angle, I, for a regular polygon with n sides. What is the angle measure of one interior angle for a 5 sided regular polygon?
I=180((n-2)/n)
36
Emi is creating a painting for an art show. The paining must be on a square canvas with an area greater than 36 inches.
Create an inequality showing what the length of a side (s) of the painting must be to ensure that Emi meets the requirements.
s>6
Apples are on sale for $5.75 for 5 pounds. What is the cost per pound?
A store sells shirts at a price of 2 for $5.00. At this price, how much do 7 shirts cost?
$17.50
Use the distributive property to rewrite this expression:
32a+24b
8(4a+3b)
How many terms are in the following expression?
3x+4y+7÷2
3
What is the name of this symbol?
Greater than or equal to.
On a 50 question test, Cheryl answered 44 questions correctly. What percent of questions did she answer correctly?
88%
A model airplane is designed using a scale of 1 inch:24 feet. What is the length of the real airplane if the model is 14 inches long?
336