x+y=13
Suppose you spent $1500 in equipment to put pictures on T-shirts. You buy each T-shirt for $3. After you have placed the picture on a shirt, you sell it for $20. Give the two equations to find how many t-shirts you must sell to break-even.
y=3x+1500
y=20x
A local library had a book sale to raise money for a charity. Hardcover books cost $4 each and paperback books cost $2 each. Ms. Graham spent $26 on 8 books. Give the 2 equations to find how many hardcover and how many paperback books Ms. Graham bought.
4x+2y=26
x+y=8
.10d+.05n=1.25
The first step that is taken to solve a word problem after reading the word problem.
What is Annotate and identify the variables
Candy bars are sold in a local store for 50 cents each. The factory has $1000 in fixed costs plus 10 cents of addtional expense for each candy bar made. How many candybars must be sold to break-even?
What is 2500.
iTunes allows users to download individual songs or an entire album. Let's say all individual songs cost the same to download and all the albums cost the same to download. Ja'lin pays $14.94 to download 5 individual songs and 1 album. Kira pays $22.95 to download 3 individual songs and 2 albums. Give the two equation to find out how much iTunes charges to download a song and an entire album?
5s+a = 14.94
3s+ 2a = 22.95
The three methods used to solve linear systems.
What is graphing, substitution, and elimination.
It costs a man 75 dollars to buy the things that he needs to make hot dogs. The city allows him to sell his hot dog somewhere near the city hall. However, the city hall charges him 1 dollar for each hot dog sold. If he sells his hotdogs for $1.50, how many hotdogs must he sell to break-even?
What is 150.
You walk into the grocery store to get two of your favorite fruits: apples and oranges. When you get to the checkout line, you have 9 pieces of fruit in your basket and the cashier says you owe $15. The apples were on sale for $1 each and the oranges were $2 each. How many apples and oranges did you buy?
What is 3 apples and 6 oranges
Substitution is easier to use when this coefficient is in the equation.
What is one.
Suppose you are going into business mowing lawns. You have purchased a lawn mower for $200. Gas and oil costs you $1.50 per lawn. You are charging $15 per lawn. How many lawns must you mow to break even?
What is 15 lawns.
Two families attended the musical at West Catholic that offered adult and student priced tickets. The first family, the Moore's, consisted of 5 adults and 2 students. The second family, the Taylor's, consisted of 3 adults and 2 students. If the Moore's paid $48 for the tickets and the Taylor's paid $32 for the tickets, what is the cost of each kind of ticket?
What is $8 for adult and $4 for student ticket
How many solutions are possible if your final answer is 23=23
What is infinite solutions
Suppose you are selling crafts at a craft show. It costs you $96 to rent a table. Each item costs you $2 to make. You sell them for $8 each. How many items must you sell to break even? What is the dollar amount?
What is 16 items. What is $128.
586 people attended a banquet in Disney World. Residents paid $12.95 and non-residents paid $17.95. If Disney made $9423.70 from ticket sales for the event, how many residents and non-residents attended?
What is 219 residents and 367 non-residents
Daily Double
The length of a rectangle is equal to 5 less than four times the width. If the perimeter is 90 centimeters, what is the length and width of the rectangle.
What is 10 cm and what is 35cm.