Suppose you spent $1500 in equipment to put pictures on T-shirts. You buy each T-shirt for $3. After you have placed the picture on a shirt, you sell it for $20. Give the two equations to find how many t-shirts you must sell to break-even.
y=3x+1500
y=20x
Candy bars are sold in a local store for 50 cents each. The factory has $1000 in fixed costs plus 10 cents of addtional expense for each candy bar made. How many candybars must be sold to break-even?
What is 2500?
It costs a man 75 dollars to buy the things that he needs to make hot dogs. The city allows him to sell his hot dog somewhere near the city hall. However, the city hall charges him 1 dollar for each hot dog sold. If he sells his hotdogs for $1.50, how many hotdogs must he sell to break-even?
What is 150?
Suppose you are going into business mowing lawns. You have purchased a lawn mower for $200. Gas and oil costs you $1.50 per lawn. You are charging $15 per lawn. How many lawns must you mow to break even?
What is 15 lawns?
Suppose you are selling crafts at a craft show. It costs you $96 to rent a table. Each item costs you $2 to make. You sell them for $8 each. How many items must you sell to break even? What is the dollar amount?
What is 16 items? What is $128?