Subtraction
Random
addition
time
multiplication and division
100

20-10=

10

100

Jim took 5 quizzes. These are his scores. What is Jim's average score?

85, 90, 78, 92, 95

88

100

30+10=

40

100

If you wake up in the morning is it usually in the AM or PM?

AM

100

10 x 7 = 

70

200

200-100=

100


200

Which of these is another way to show 5,264?

a. 5,000 + 200 + 6 + 40

b. 5,000 + 200 + 60 + 4

c. 500 + 2,000 + 60 + 4

b. 5,000 + 200 + 60 + 4 = 5,264

200

500+20=

520


200

Destiney started her TABE test at 2:00PM and it took her 1 hour to complete.  What time did she finish?

3:00PM

200

4 X 300 = 

1200

300

65-54=

11

300

42 divided by 6 = ?

7

300

65+54=

119

300

Abby started watching her video at 11:00AM.  The video took 2 hours.  When did she finish the video?

1:00PM

300

Ms. Smith bought one pizza for $20.  The class ate it and wanted to share with another class.  If she were to buy two pizzas, how much will she have to pay?

$40

400

267-189=

78

400

255 divided by 5 = ?

51

400

267+189= 

456

400

Parker needed to be finished baking a pie at 4:30PM.  It takes one hour to bake.  When does he need to put it in the oven?

3:30PM

400

Four rolls of paper towels cost $4.  What is the unit price? 

$1

500

1208-1199=

9

500

Round $19.82 to the nearest dollar.

$20

500

10, 398 + 4065=

14463

500
Keshawntaz needed to be at class at 5:30 PM but wanted to play a game that took 90 minutes to complete. When would he have to start the game in order to be finished in time for class? 

4:00PM

500

A car costs $1300 how much will two cars cost?

$2600

M
e
n
u