Shoes
Fast Food
Groceries
Do you know Ms Pam
Do you know Ms Lori
100

These Nike’s cost more than $100.00! 

Yes, they do! DANG 😮 

100

If you have $10.00, can you buy a Big Mac combo meal.

YES 👍🏼 

100

Give your teacher enough money 💵 to buy a 12 pack of soda pop.

100

Ms Pam has 3 kids. Name 1.

Cameron 

Paige

Payton

100

Ms Lori has 3 dogs, name 1. 

Bitty

Hopper

Peach

200

These Champion sneakers cost less than $50.00

200

Can you buy a Big Mac if you have $10.00?

YES 👍🏼 

Give your teacher $8.00 using one dollar bills. 

200

What could buy if you had $2.00? 

200

Did Ms Pam used to have hair as orange as Ronald McDonald. 

Yes, she did. She rocked it!
get a teacher only candy for you & Ms Pam.  

200

Ms Lori likes to go camping with her husband and dogs.

YES 👍🏼

300


One pair of these rain boots cost over $50.00.
Ms. Lori would really like to buy them. Which pair do you think cost more? 


 Give Her enough Practice money💵 to buy them. $64.98

.🎉 Lucky YOU. Pick a Casey’s prize 

300


chicken salad sandwich on a croissant $2.00 each. How much is 2 sandwiches 

$4.00

300

Using coupons can save you money 💵  

YES ! Many stores now have digital coupons. If you shop at Krogers you should sign up for a Kroger card. The prices by the products are often what you pay if you have the card. You can get the card at the cash out line or customer service. You might need a phone number to sign up.

300

This is Ms Pam’s granddaughte. 

Yes 👍🏼 it is.
Her name is Zoey.

300

What is aMs Lori’s sons name?

MAX 

400

Both pair of these rain boots from Wal Mart cost less than $20.00


YES 👍🏼 They do. Ms. Lori should buy these. 

400

You could buy a chicken sandwich if you had $5.00. 

YES 👍🏼 

400

In 2022, a regular size chocolate bar usually cost more than $1.00

Yes 👍🏼 if you buy just 1. Sometimes if you buy more than 1 you can get them for less.

400

Ms Pam’s husband is a truck driver. 

Yes, he is!

400

Does Ms Lori kayaks with her dogs?

YES

500


Which pair of slides cost more? 


Give your teacher $25.00 

500

Do you think you could buy an egg Mc Muffin if you had a $5.00 bill?

Egg McMuffin

$4.39

yes you could. Give your teacher $4.50

500

In 2022, you can have many things delivered to your home. Is it cheaper to do this? 

Yes it is. Here are some things your teacher gets delivered on a schedule she chooses. 

500

Ms Pam’s daughter Payton plays softball.🥎

500

Ms Lori’s 1st job was teaching swim lessons.This is Ms Lori and her BFF since kindergarten. Do you recognize her?

Yes, swim teacher was her first job. She was 14 years old. This picture is Ms Lori and her kids rafting. 

Click to zoom
M
e
n
u