Consumer Vocab
Wise Buying Decisions
Wise Buying Strategies
Consumer Vocab
100

A person or business that buys a good or service

What is a Consumer? 

100

Nike, Apple, Carhartt, are all examples of this.

What are Brand Names?

100

This type of sale is when a business marks down merchandise they no longer want to carry or mark items down at the end of the season. 

What is a Clearance Sale?

100

The price per unit of measure.

What is Unit Pricing?

200

A rating given to food that indicates the quality and/or size.

What is a Grade?

200

This type of store gets products directly from the factory and sells them at lower prices.

What are Outlet Stores? 

200

Calculate the unit price for a 16 oz bag of vegetables that costs $3.36. 

What is $0.21 per oz? 

200

This occurs when consumers are given false information deliberately in an effort to make a sale.

What is Fraud?

300

A tag attached to or printed on a product that contains useful information about it

What is a label?

300

These offer a narrower line of products for sale, such as sporting goods, jewelry, etc.

What are Specialty Stores?

300

This is a type of sale that often occurs when a new store is opening or when a store moves to a new location and wants to attract customers.

What is a Promotional Sale?

300

Purchasing something without much thought. 

What is Impulse Buying?

400

Looking a two or more products and deciding which one is more better for you.

What is Comparison Shopping?

400

Costco and Sam's Club are examples of this kind of store.

What are Warehouse Club Stores? 

400

Other than comparing price, you should also look for this is a product or service, something that does not wear out quickly and you will get your moneys worth.

What is Quality?

400

Given to a product or service to distinguish it from other similar products or services.

What is a Brand Name?

500

When a business has no competition and controls the market for a good or service.

What is a Monopoly?

500

The most valuable business asset to business owners.

What is Business Reputation?

500

What has the lower unit price? 

A.) 42 cards for $22.49

B.) 24 cards for $11.99

What is Option "B"?

500

JFK's 1962 document that outlined the consumer movement.

What is the Consumer Bill of Rights?
M
e
n
u