What is 34.6 divided by 101?
3.46
0.94
91.2 divided by 16?
6.4 divided by 3.2?
2
Kimberly scored 35.08 points in four events for her competition. If she scored the same number of points in each event, how many points did she score in each?
35.08 divided by 4 = 8.77
What is 6,483 divided by 102?
64.83
What is 34.2 divided by 3?
11.4
What is 361.5 divided by 15?
24.1
6.4 divided by 0.32?
20
Kathleen spent $231 on concert tickets for herself and 11 friends. Each ticket cost the same amount. Find the cost of each ticket.
$19.25
What is 148.3 divided by 100?
1.483
What is 5.84 divided by 4?
1.46
What is 29.04 divided by 22?
1.32
0.96 divided by 0.08?
12
What is the value of the missing exponent in the equation? 80.5 divided by 10#= 0.805.
2
What is 70.7 divided by 10
0.8
What is 156 divided by 8?
19.5
What is 144 divided by 45?
3.2
81.4 divided by 7.4?
11
Three coworkers decided to buy fruit to share at lunchtime. Antonio spent $1.47 on bananas. Laura spent $2.88 on apples. Suzanne spent $2.85 on oranges. How much did they spend in all on fruit?
If you evenly divided the cost of the 3 types of fruit, how much did each person pay?
$7.20
$7.20 divided by 3 = $2.40
What is 5,913 divided by 103?
5.913
Santa pays $66.85 for a costume pattern and 8 yards of fabric. The costume pattern costs $4.85. How much does each yard of the fabric cost?
$7.75
A 12 ounce bottle of shampoo costs $4.20. A 16 ounce bottle costs $6.88. Which shampoo costs less per ounce?
The 12 ounce bottle of shampoo costs less because it costs $4.20 divided by 12 = $0.35 per ounce. The 16 ounce bottle costs $6.88 divided by 16 = $0.43 per ounce.
9.6 divided by 0.03?
320
Diego is making a large mural. He draws a hexagon with a perimeter of 10.5 meters. Each side of the hexagon is the same length. (Note: there are 6 sides in a hexagon). How many meters long is each side of Diego's hexagon?