There are 24 crayons shared equally among 3 students.
How many crayons does each student get?
8
If 4 × 6 = 24, then 24 ÷ 6 = ?
4
There are 18 apples. They are put into bags of 3 apples each.
How many bags are there?
Draw a bar diagram.
6 bags
There are 27 baseball cards. They are sorted into 3 equal piles.
How many cards are in each pile?
9 cards
A class has 28 glue sticks. They are packed into boxes with 4 glue sticks in each box.
How many boxes are needed?
7
Sophie knows that 7 × 5 = 35.
How can she use that to find 35 ÷ 7?
she can think ? x 7 = 35 because she knows the 5, 7, 35 fact family.
A pet store has 32 dog treats. They put 4 in each bag.
How many bags do they make?
If each bag sells for $2, how much money do they earn?
8 dog bags, $16
A lemonade stand sells 48 cups of lemonade. Cups are stored in trays of 6 cups.
How many trays are filled?
8 trays
There are 42 stickers. Each sheet holds 6 stickers.
How many sheets will be used?
7
A bag holds ? marbles. There are 6 bags, holding 54 marbles in total.
Use multiplication to write a fact family and find:
How many marbles are in 1 bag?
54 divided by 6 = 9
9 marbles per bag
A teacher has 45 pencils. She gives 5 pencils to each table group.
How many groups can she supply?
How many pencils are left?
9 groups, 0 pencils leftover
A church bake sale has 36 muffins. They pack them into boxes of 4 muffins each.
How many boxes do they need?
How many muffins are left over?
9 boxes, 0 leftover
Ms. Hale bought 35 craft beads. She wants to make bracelets with 5 beads each.
How many bracelets can she make?
How many beads are left over?
5 bracelets , 0 leftover
A gardener has 72 tulip bulbs. He plants them in 8 equal rows.
Use a bar model or multiplication/division fact to find:
How many tulips are in each row?
9 tulips in each row
A field trip costs $6 per student. There are 8 groups with 5 students in each group.
How many students are going?
What is the total cost?
40 students, $240
The class earned 72 tokens from good behavior. They want to divide them evenly among 9 students who reached their goals.
How many tokens does each student get?
Each of the 9 students trade 2 of their tokens for a prize.
How many tokens are used for prizes?
each student gets 8 tokens, 18 tokens
The library bought 64 new books and wants to place them evenly on 8 shelves.
How many books go on each shelf?
Each shelf label costs $3.
How much money will the library spend on labels?
8 books per shelf , $24
A baker made 56 cookies. She packs them evenly into boxes.
She knows that ? × 7 = 56.
How many cookies are in each box?
If she sells each box for $4, how much will she earn from all the boxes?
8 cookies in each box
she will earn $32
There are 63 snacks for a school event. They need to be sorted into 9 equal snack baskets.
How many snacks go in each basket?
Each basket also needs 2 napkins per snack.
How many napkins are needed?
7 snacks in each basket, 14 napkins
A soccer league has 96 players. Each team needs 8 players.
How many teams can be formed?
Each team needs 3 soccer balls.
How many soccer balls does the league need in total?
12 teams, 36 soccer balls