4.1 x 0.5 =
2.05
What is 3 × 0.6?
1.8
What is 0.2 × 0.3?
0.06
Estimate 4.8 × 12
(5 × 10 = 50)
Each pencil costs $0.45. How much do 4 pencils cost?
$1.80
1.1 x 2.2 =
2.42
What is 5 × 1.2?
6
What is 0.5 × 0.5?
0.25
Estimate 6.1 × 22
(6 × 20 = 120)
A drink costs $1.25. What’s the cost for 3 drinks?
$3.75
82.1 x 0.3 =
24.63
What is 9 × 0.25?
2.25
What is 0.7 × 0.4?
0.28
Estimate 3.3 × 1.9
About 6 (3 × 2 = 6)
A ribbon is 0.75 m long. If you cut 5 ribbons, how much ribbon is used?
3.75 m
92.1 x 0.2
18.42
What is 7 × 0.45?
3.15
What is 1.2 × 0.6?
0.72
Estimate 0.85 × 9.8
About 10 (1 × 10 = 10)
Each bag of apples weighs 2.3 kg. What is the total weight of 4 bags?
9.2 kg
27.23 x 0.55 =
14.9765
What is 0.86 x 103
860
What is 3.5 × 0.08?
0.28
Estimate 7.6 × 98
(8 × 100 = 800)
A book costs $7.95. Estimate the cost of 9 books.
(8 × 9 = 72)