6,483 ÷ 102 =
64.83
26.2 ÷ 5 =
(Teacher's Discretion)
Ex: 25÷ 5= 5
6.58 ÷ 7 =
0.94
339.48 ÷ 6.9= 492
49.2
Question 1: Michelle pays $66.85 for a costume pattern and 8 yards of fabric. The costume pattern costs $4.85. How much does each yard of the fabric cost?
$7.75
148.5 ÷ 100=
1,438
49.6 ÷ 7.8 =
(Teacher's Discretion)
Ex: 48 ÷ 8 =6
156 ÷ 8=
19.5
18.72 ÷ 15.6= 120
1.20
Question 2: Ian uses 4 feet of ribbon to wrap each package. How many packages can he wrap with 5.6 yards of ribbon?
4 packages
34.6 ÷ 101 =
3.46
121 ÷ 12.75 =
(Teacher's Discretion)
Ex: 120 ÷ 12= 10
29.04÷ 22=
1.32
84 ÷ 3.2 =
26.25
Question 3: A bushel of apples weighs about 42 pounds. There are 4 pecks in a bushel. It takes 2 pounds of apples to make one pie. How many pies can you make with one peck of apples?
5 pies
29.9 ÷ 101 =
2.99
32.41 ÷ 10.9 =
(Teacher's Discretion)
Ex: 33÷ 11= 3
144 ÷ 45=
3.2
81 ÷ 3.6=
22.5
Question 4: A group of 5 friends bought a bag of grapes to share equally. If the bag of grapes weighs 10.25 pounds, how much is each person's share?
2.05 lb.
5,913 ÷ 103 =
5.913
28.5 ÷ .94 =
(Teacher's Discretion)
Ex: 30 ÷ 1 = 30
361.5 ÷ 15=
24.1
4,185.44 ÷ 7.4=5656
565.6
Three friends are participating in a charity run. Joy ran 6.8 miles, Simon ran 5.5 miles, Kita ran 8.4 miles.
1) What is the total distance the friends have run?
2) If each friend ran the same distance, how many miles would each friend run?
2) Each friends would have run 6.9 miles each.