A florist used 5 red roses for every 2 white roses in her bouquets.
Write the ration of white roses to red roses in THREE different ways.
2:5, 2 to 5, 2/5
100 g is approximately _____ oz
100 g is approximately 2.85 liters.
Write this statement as a unit rate 78 miles on 3 gallons.
26 miles / 1 gallon
2 mi = _______ ft.
2 mi = 10, 560 ft.
What is Mr. Evans' favorite drink?
Diet Coke
A florist used 5 red roses for every 2 white roses in her bouquets.
If the florists uses 10 white roses in an arrangement, how many red roses does she use?
3, 520 mm is approximately ______ liters.
3, 520 mm is approximately 352 liters.
Which is the better value?
A. $5.00 for 4 mangoes
B. $6.00 for 5 mangoes
B. $6.00 for 5 mangoes
Complete the conversion:
3 m = _______ mm.
3 m = 3,000 mm.
What is Mr. Evans' favorite subject to teach, OTHER than mathematics?
Answers may include: History and Science
Find two ratios equivalent ot he given ratio.
3 to 4
Answers can include:
6 to 8, 9 to 12
4.2 g is approximately 4,200 liters.
4.2 g is approximately 4,200 liters.
Which is the greater rate?
A. 6 points in 3 attempts
B. 15 points in 5 attempts
B. 15 points in 5 attempts
Complete the conversion
4.2 Kg. = ________ g
4.2 Kg. = 4,200 g
What is Mr. Evans' room number?
The school soccer team buys 3 soccer balls for every 2 players. The school volleyball teams buys 7 volleyballs for every 5 players. Which team buys more balls per play?
Reference the table on page 335.
The soccer team.
300 ML is approximately _______ liters.
300 ML is approximately 0.3 liters.
Doug has 5 hours to make an on-time delivery 273 miles away. Doug drives at a constant speed of 55 miles per hour. Will Doug make the delivery by the deadline? Explain.
Yes, Doug will make it in less than 5 hours.
The hippo at the zoo weights 1/5 tons. How many pounds does the hippo weigh?
3,000 pounds
What does Mr. Evans do in his spare time?
Answers may include: Sleeping, reading a good book, going on a hike, nothing he has not spare time.
For every 4 bagels sold at a bakery, 7 muffins are sold. How many muffins are sold when bakery sells 24 bagels?
Complete the table on page 334.
Reference the table.
The caterpillars will weigh about 65.2 grams.
Marie has 8 hours to write a 45-page chapter for her book. Marie writes at a constant of 4 pages her hour. Will marie complete the chapter in time? Explain.
No, Marie will not complete the chapter in time.
Li needs to buy 2 kilograms of apples. If she buys 9 apples that each weigh approximately 150 grams, will she have enough? Explain.
No; She will have about 9 x 150 += 1, 350 grams of appoes, which is only 1.35 kilograms.
What event is Mr. Evans going to be at this weekend? What will he be doing at this event?
The 3A & 4A State Championships for Swimming as a deck official (Chief Judge)