Ratios
Relate Customary & Metric Units
Unit Rates
Customary & Metric Units
Fun Facts
100

A florist used 5 red roses for every 2 white roses in her bouquets.

Write the ration of white roses to red roses in THREE different ways.

2:5, 2 to 5, 2/5

100

100 g is approximately _____ oz

100 g is approximately 2.85 liters.

100

Write this statement as a unit rate 78 miles on 3 gallons.

26 miles / 1 gallon

100
Complete each conversion 


2 mi = _______ ft.

2 mi = 10, 560 ft.

100

What is Mr. Evans' favorite drink?

Diet Coke

200

A florist used 5 red roses for every 2 white roses in her bouquets.


If the florists uses 10 white roses in an arrangement, how many red roses does she use?

The florists will use 25 red roses.
200

3, 520 mm is approximately ______ liters.

3, 520 mm is approximately 352 liters.

200

Which is the better value?

A. $5.00 for 4 mangoes

B. $6.00 for 5 mangoes

B. $6.00 for 5 mangoes

200

Complete the conversion:

3 m = _______ mm.


3 m = 3,000 mm.

200

What is Mr. Evans' favorite subject to teach, OTHER than mathematics?

Answers may include: History and Science

300

Find two ratios equivalent ot he given ratio.

3 to 4

Answers can include:

6 to 8, 9 to 12

300

4.2 g is approximately 4,200 liters.

4.2 g is approximately 4,200 liters.

300

Which is the greater rate?

A. 6 points in 3 attempts

B. 15 points in 5 attempts

B. 15 points in 5 attempts

300

Complete the conversion

4.2 Kg. = ________ g

4.2 Kg. = 4,200 g

300

What is Mr. Evans' room number?

211
400

The school soccer team buys 3 soccer balls for every 2 players. The school volleyball teams buys 7 volleyballs for every 5 players. Which team buys more balls per play?

Reference the table on page 335.

The soccer team.

400

300 ML is approximately _______ liters.

300 ML is approximately 0.3 liters.

400

Doug has 5 hours to make an on-time delivery 273 miles away. Doug drives at a constant speed of 55 miles per hour. Will Doug make the delivery by the deadline? Explain.

Yes, Doug will make it in less than 5 hours.

400

The hippo at the zoo weights 1/5 tons. How many pounds does the hippo weigh?

3,000 pounds

400

What does Mr. Evans do in his spare time?

Answers may include: Sleeping, reading a good book, going on a hike, nothing he has not spare time.

500

For every 4 bagels sold at a bakery, 7 muffins are sold. How many muffins are sold when bakery sells 24 bagels?

Complete the table on page 334.

Reference the table.

500
The science class is raising monarch caterpillars. One of the caterpillars weights 2.3 ounces. About how many grams does the caterpillar weigh? Round to the nearest tenth.

The caterpillars will weigh about 65.2 grams.

500

Marie has 8 hours to write a 45-page chapter for her book. Marie writes at a constant of 4 pages her hour. Will marie complete the chapter in time? Explain.

No, Marie will not complete the chapter in time.

500

Li needs to buy 2 kilograms of apples. If she buys 9 apples that each weigh approximately 150 grams, will she have enough? Explain.

No; She will have about 9 x 150 += 1, 350 grams of appoes, which is only 1.35 kilograms.

500

What event is Mr. Evans going to be at this weekend? What will he be doing at this event?

The 3A & 4A State Championships for Swimming as a deck official (Chief Judge)

M
e
n
u