A relationship in which there are y units of a quantity for every x units of a quantity is a ______.
Ex: x to y
Ratio
Find two ratios equivalent to 5/12
10/24, 20/48
The school soccer team buys 3 soccer balls for every 2 players. The school volleyball team buys 7 volleyballs for every 5 players. Which team buys more balls per player?
The soccer team
78 miles on 3 gallons
26 miles to 1 gallon
3 meters = ___ millimeters
3,000
A ratio that compares quantities with unlike units of measure is a _____.
Ex: 4 miles per hour
Rate
Find two ratios equivalent to 14:32
7:16, 21:48
Jenna walks 12 miles in 5 days. Alex walks 7 miles in 3 days. Who walks more miles per day?
Jenna
18 laps in 6 minutes
3 laps in 1 minute
3 gallons = ____ quarts
12
The price of a single item is called a ______.
Unit Price
Find two ratios equivalent to 3 to 4
6 to 8, 9 to 12
Which is the better value? $5.00 for 4 mangos $6.00 for 5 mangos
$6 for 5
6 desks in 2 rows
3 desks in 1 row
300 milliliters = __ liters
0.3
We can use our reference chart to find the ______.
(Constant speed or conversion factor)
Conversion Factor
Find two ratios equivalent to 7/8
14/16, 21/24
Which is a faster rate? Circle it. 3 laps in 5 minutes 4 laps in 7 minutes
3 laps in 5 minutes
Doug has 5 hours to make an on-time delivery 273 miles away. Doug drives at a constant speed of 55 miles per hour. Will Doug make the delivery by the deadline? Explain.
Yes, because you multiply by 5 and get 275 miles in 5 hours.
2 miles = __ feet
10,560
Ratios can be used to describe the relationship between ____.
Rates care special ratios that use ____ units
Quantitates
Unlike
For every 4 bagels sold at a bakery, 7 muffins are sold. How many muffins are sold when the bakery sells 24 bagels?
42 Muffins
Which is the better value? Circle it. 3 sandwiches for $15.00 4 sandwiches for $21.00
3 sandwiches for $15
Marie has 8 hours to write a 45-page chapter for her book. Marie writes at a constant speed of 4 pages per hour. Will Marie complete the chapter in time? Explain.
No, because you multiply by 8 and get 32 pages in 8 hours.
144 inches = __ yards
4