Vocabulary
Equivalent Ratios
Compare Ratios and Unit Rates
Unit Rate Problems
Unit Conversions
100

A relationship in which there are y units of a quantity for every x units of a quantity is a ______. 

Ex: x to y

Ratio

100

Find two ratios equivalent to 5/12 

10/24, 20/48

100

The school soccer team buys 3 soccer balls for every 2 players. The school volleyball team buys 7 volleyballs for every 5 players. Which team buys more balls per player?

The soccer team

100

78 miles on 3 gallons

26 miles to 1 gallon 

100

3 meters = ___ millimeters 

3,000

200

A ratio that compares quantities with unlike units of measure is a _____. 

Ex: 4 miles per hour 

Rate

200

Find two ratios equivalent to 14:32

7:16, 21:48

200

Jenna walks 12 miles in 5 days. Alex walks 7 miles in 3 days. Who walks more miles per day?

Jenna

200

18 laps in 6 minutes

 3 laps in 1 minute 

200

3 gallons = ____ quarts 

12

300

The price of a single item is called a ______. 

Unit Price 

300

Find two ratios equivalent to 3 to 4

6 to 8, 9 to 12

300

Which is the better value? $5.00 for 4 mangos $6.00 for 5 mangos

$6 for 5

300

6 desks in 2 rows

3 desks in 1 row

300

300 milliliters = __ liters 

0.3

400

We can use our reference chart to find the ______.


(Constant speed or conversion factor)

Conversion Factor 

400

Find two ratios equivalent to 7/8

14/16, 21/24

400

Which is a faster rate? Circle it. 3 laps in 5 minutes 4 laps in 7 minutes

3 laps in 5 minutes 

400

Doug has 5 hours to make an on-time delivery 273 miles away. Doug drives at a constant speed of 55 miles per hour. Will Doug make the delivery by the deadline? Explain.

Yes, because you multiply by 5 and get 275 miles in 5 hours. 

400

2 miles = __ feet

10,560

500

Ratios can be used to describe the relationship between ____.

Rates care special ratios that use ____ units

Quantitates 

Unlike

500

For every 4 bagels sold at a bakery, 7 muffins are sold. How many muffins are sold when the bakery sells 24 bagels?

42 Muffins 

500

Which is the better value? Circle it. 3 sandwiches for $15.00 4 sandwiches for $21.00

3 sandwiches for $15

500

Marie has 8 hours to write a 45-page chapter for her book. Marie writes at a constant speed of 4 pages per hour. Will Marie complete the chapter in time? Explain.

No, because you multiply by 8 and get 32 pages in 8 hours. 

500

144 inches = __ yards 

4

M
e
n
u