Ratios
Rates
Unit Rates
Customary Conversation
Metric Conversion
100

What are the three ways to write the ratio of boys to girls, if there are 12 boys and 13 girls?

12/13, 12:3, and 12 to 13

100
How is a rate different from a ratio?

A rate compares 2 or more quantities that are not related while a ratio compares quantities that are related 

100

How is a unit rate different from a rate

A unit rate is the rate of quantities per 1 unit. While a rate compares quantities that are not related

100

How many feet are in a mile?

5,280 feet for every mile

100

What are the base units in the metric system? (There are 3!!)

Grams, liters, meters

200

A science classroom has 5 turtles and 7 frogs. What is the ratio of frogs to total animals?

7 to 12

200

What is the rate: 

Jan saw 9 full moons in 252 days 

9 full moons/252 days 

200

Which is a better buy? $27 for 4 large pizzas or $32 for 5 large pizzas. Explain

$32 for 5 large pizzas because each pizza costs $6.40 while for 4 large pizzas, they cost $6.75 each

200

Convert 27 inches into yards 

0.75 yards 

200

Convert 0.33 km to m

330 m

300

The ratio of blue cards to green cards is 2:5. There are 8 blue cards. How many green cards are there?

20 green cards

300

Find the value of n: 

45 miles/ 4 hours 

135 miles/ n

12 hours 

300

Jack drove 325 miles in 5 hours. At this rate how long will it take Jack to drive 520 miles?

It will take Jack 8 hours 

300

A fully loaded and fueled space shuttle can weigh close to 4.5 million pounds at liftoff. What is this weight expressed in tons?

2250 tons

300

If Whitney drinks 1,500 mL of water a day, how many liters of water does she drink each day?

1.5 L

400

The ratio of footballs to soccer balls at a sporting goods store is 5 to 3. If the store has 100 footballs, how many soccer balls does it have?

60 soccer bowls 

400

A shark can chase a prey at about 30 miles per hour. What is this rate in miles per minute? 

0.5 miles per minute

400

A canoeing club travels 78 miles in 3 days. How far can they travel in 5 days if they maintain the same speed?

130 miles in 5 days 

400

A bridge has a sign that says "maximum weight 6 tons" If a truck weighs 13,000 pounds, is it too heavy to cross the bridge? Explain

Yes, because the truck weighs 12,000 pounds which is less than 13,000 pounds, so it can cross the bridge.

400

Louis has a bag of 25 pen shells. Each pen shell is 18 centimeters long. What is the combined length of the shells in meters?

4.5 meters

500

The ratio of desktop computers at a company is 2 to 9. If there are 108 laptop computers, how many computers would there be in all at the company. .

There would be 132 computers in all
500

Jayden bought 70 feet of speaker wire for $18.20. He needs 30 more feet. If the unit price is the same, how much will Jayden pay for the extra 30 feet of wire? Explain

He will pay $7.80 for the extra 30 feet because the unit rate is $0.26 for each foot, so 0.26 times 30 and 7.8 which makes it $7.80

500

The Garcia family is taking a road trip from California to Florida. In 5 days they traveled 2,045 mile. At this rate how long will it take them to travel the whole trip from California to Florida. (the total trip is 3,272 miles)

It will take them 8 days to travel the whole trip

500

William bought a piece of wood that is 3 feet long. He cuts it into two pieces. One piece is 14 inches long. How long is the other piece? 

22 inches

500

To make violet paint, Iris mixes 0.25 liters of red paint, 0.25 liters of blue paint and 4.5 centiliters of white paint. How many centiliters of paint are in the mixture? 

54.4 centiliters of paint

M
e
n
u