Vocabulary:
A relationship in which for every x units of one quantity there are y units of another quantity
What is a Ratio
Vocabulary: Word used to describe unit rates and means "for every one"
What is "per"
Vocabulary: Two methods of converting units of measure
What are Equivalent Rates and Dimensional Analysis
Three ways to write ratios
What are
1. using a colon (2:3)
2. using "to: (2 to 3)
3. using fractions (2/3)
How many Unit Rates are in every comparison?
Example: 5 miles for 10 minutes
What are 2 Unit Rates
2 minutes per MILE
0.5 miles per MINUTE
The two types of conversion systems
What is metric and customary
OR
What is dimensional analysis and equivalent rates
The ratio of circumference to diameter in ALL circles?
What is pi
Q. 4a
A varsity boys' basketball team has a ratio of seniors to juniors that is 7:4.
If the team is made up only of juniors and seniors, what is the ratio of seniors to total team members?
What is 7:11, 7 to 11, or 7/11
Q. 7
In 1 minute, Alex can type 44 words. While working on a project, Alex types from 10:00 am until 11:30 am. He takes a break from 10:25 am to 10:40 am. At the same rate, how many words did he type?
A. 2,200 words
B. 3,960 words
C. 3,000 words
D. 3,300 words
What is 3,300 words
Q. 8
How many ounces of liquid are in the container shown?
What is 512 ounces
Q. 4b
A varsity boys' basketball team has a ratio of seniors to juniors that is 7:4.
The varsity girls' basketball team has a ratio of seniors to juniors that is 3 to 2. If each team has 12 juniors, which team has more seniors?
What is the boy's team
Q.5
Complete the Ratio Table. How do ratio tables help us graph?
x | y
3 | 4
6 | a
b | 12
What is a=8, b=9, and the values within the table can be used as coordinates on a graph as (x,y). Ex: (3,4)
Q. 10
Ben can buy a package of 5 T-Shirts for 26.25 or a package of 3 T-Shirts for 14.25. What is the unit price, per T-Shirt in each package
What are
Package of 5 costs 5.25 per shirt
Package of 3 costs 4.75 per shirt
Q. 6
Stacy has 3 lbs of grapes to make 10 bowls of fruit salad. If her recipe calls for 4 oz of grapes per bowl, will she have enough grapes?
How much leftover does she have or how much extra will she need?
A. No, she will need 8 oz more
B. Yes, she will have 8 oz extra
C. Yes, she will have 6 oz extra
D. No, she will need 6 oz more
Q.3
The table shows the home state of the 175 high school students who attended a tri-state debate tournament. The ratio of Illinois students to Michigan students was 6:5. How many students were from Michigan? Indiana?
What is 70 students from Michigan and 21 students from Indiana.
Q. 2
Last week, Leah worked 25 hours on weekdays and 11 hours on the weekend. Which ratio compares the number of hours Leah worked on weekdays to the total number of hours she worked?
A. 25:11 C. 25:36
B. 11:25 D. 36:25
What is C. 25:36
Q.11
Lela is buying spools of yarn for a knitting class. She can buy a 40-yard spool for $15.60 or a 60-yard spool for $19.20. Which is the better buy?
What is 60 yards for $19.20
Q. 9
Select all of the expressions which show how to convert 2.5 yards into inches
1. 2.5 yd x 1 yd/36 in
2. 2.5 yd x 3 ft/1 yd x 12 in/1 ft
3. 2.5 yd x 12 in
4. 2.5 yd x 36 in/1 yd
5. 2.5 yd x 12 in/1 yd
What are
2. 2.5 yd x 3 ft/1 yd x 12 in/1 ft
4. 2.5 yd x 36 in/1 yd
Q.1
The sixth grade chorus has a boy-to-girl ratio of 3:8. If the total number of Chorus members was 11 last year and 33 this year, how many boys and girls were there for each of these two years?
A. Last year: 6 boys and 16 girls. This year: 12 boys and 32 girls.
B. Last year: 5 boys and 6 girls. This year: 15 boys and 18 girls.
C. Last year: 8 boys and 3 girls. This year: 24 boys and 9 girls.
D. Last year: 3 boys and 8 girls. This year: 9 boys and 24 girls.
What is D: Last year: 3 boys and 8 girls. This year: 9 boys and 24 girls.