6.3 ÷ 10²?
A. 63
B. 6.3
C. 0.63
D. 0.063
D. 0.063
What is the value of 5.4 ÷ 10? Explain how the decimal point moves.
0.54; moves 1 left
James bought 8 markers for $2.40. How much did each marker cost? Write an equation.
$0.30
4.2 ÷ 0.6 = ? Explain how you made the divisor a whole number.
7
If 8 pounds of apples cost $12, how much does 1 pound cost? Use this to find the cost of 5 pounds.
$1.50; $7.50
Choose the best estimate for 14.4 ÷ 3.6:
A. 2
B. 4
C. 14
D. 40
B. 4
Choose all equations that are true when 36.7 is used:
☐ ÷ 10 = 3.67
☐ ÷ 100 = 0.367
☐ ÷ 1 = 36.7
☐ ÷ 10 = 36.7
First three are true.
9.6 ÷ 6 = ? Show how you place the decimal in the quotient.
1.6
Choose the correct quotient for 6.3 ÷ 0.9:
A. 0.7
B. 7
C. 70
D. 0.07
B. 7
A panel has an area of 36.96 square feet and a length of 12 feet. What is the width? Choose the correct answer:
A. 0.308 ft
B. 3.08 ft
C. 30.8 ft
D. 308 ft
B. 3.08 ft
Without solving exactly, decide if 7.2 ÷ 0.8 will be greater than or less than 7.2. Explain.
Greater than 7.2
What is the missing exponent?
72 ÷ 10^□ = 0.072
A. 1
B. 2
C. 3
D. 4
C. 3
Over 5 days, a hiker walked 18.75 miles equally each day. How many miles per day? Write an equation.
3.75 miles
A runner travels 5.04 miles in 0.7 hours. How many miles per hour did the runner travel? Write an equation.
7.2 mph
A baker uses 0.75 pounds of flour per loaf. How many loaves can be made with 18 pounds of flour? Write an equation.
24 loaves
Hunter says 48.6 ÷ 0.6 = 8.1. Is he correct? Use number sense to explain.
No; correct answer is 81.
When dividing 6.21 ÷ 10³, how does the decimal point move?
A. 3 places right
B. 3 places left
C. 2 places left
D. 2 places right
B. 3 places left
Which is the best estimate for 52.8 ÷ 9?
A. 54 ÷ 9 = 6
B. 50 ÷ 5 = 10
C. 56 ÷ 7 = 8
D. 55 ÷ 11 = 5
A. 54 ÷ 9 = 6
Choose the division equation that is true:
A. 1.2 ÷ 0.4 = 0.3
B. 1.2 ÷ 4 = 0.3
C. 0.12 ÷ 0.4 = 0.3
D. 1.2 ÷ 0.4 = 3
D. 1.2 ÷ 0.4 = 3
A square garden has a perimeter of 64.8 meters.
How long is each side?
16.2 meters
Estimate 92.4 ÷ 1.2 using compatible numbers. Write the equation you used.
Check student answer.
Write an equation using a power of 10 that makes 0.845 become 84.5. Explain your thinking.
0.845×10²
A box weighs 24.6 pounds and holds 12 items of equal weight. How much does each item weigh? Explain how you know your answer is reasonable.
2.05 lbs
Is 69.48 ÷ 7.2 closer to 10 or 100? Explain using estimation.
Closer to 10
A 10.17‑foot board is cut into 3 equal sections.
A. How long is each section?
B. How many sections would be needed if each section were 5.085 feet long? Show equations for both.
3.39 ft; 2 sections