The students are selling tins of popcorn to raise money for their class trip. They sold 42 tins the first week. The tins cost 9.25 each. How much money did the students make the first week?
What is 360?
500
25.74+36.851-54.21?
What is 8.381?
500
Ms. Coopersmith wants to buy markers for her classroom. If markers cost $1.75 each. Does it cost her more money to buy 12 markers individually or to buy a pack of 12 markers for $19.95?
What is a pack of 12 markers for $19.95?
500
Elvis has a lot of dog toys. If it costs 125.08 for all of his toys and he has 53 toys and they all cost the same amount. How much does each toy cost?
What is 2.36?
500
A bag of apples weighs 7.92 pounds. If each apple weighs 0.33 pounds. How many apples are in the bag?