3 digit addition
3 digit subtraction
Estimating & Rounding
Addition Table
Extra
100

What is the sum of 243, 132, and 157?

532

100

Subtract 382 - 148 mentally. Which of the following should you do first to find the difference?

- add 2 to 148 and add 2 to 382

- add 2 to 148 and subtract 2 from 382

- Subtract 8 from 148 and subtract 2 from 382

- Subtract 12 from 382 and add 12 to 148

add 2 to 148 and add 2 to 382

100

Find a reasonable estimate for the sum of 171 and 69. Select all that apply. (3)

175 + 70 = 245

100 + 60 = 160

170 + 70 = 240

175 + 75 = 250

130 + 70 = 200


175 + 70 = 245

170 + 70 = 240

175 +75 = 250

100

Look at the sums in the shaded column. Look at the addends. What pattern do you see?

(go to slides)

The sum is always the same as one of the addends. This is because a number plus 0 always equals that number.

100

Select all the equations that are true. (4)

- 32+56+10=10+56+32

- (49+28)+5=49+(28+5)

- 56+890=890+56

- 82+0=82

- 45+27=27+35

- 32+56+10=10+56+32

- (49+28)+5=49+(28+5)

- 56+890=890+56

- 82+0=82

200

Use mental math to add 332 and 154. Which of these shows how to break apart the numbers into hundreds, tens, and ones.

- Break 332 into 320 + 12. Break 154 into 125 +29

- Break 332 into 300 + 16 + 16. Break 154 into 100 + 27 +27

- Break 332 into 300 + 30 + 2. Break 154 into 100 + 50 + 4

Break 332 into 300 + 30 + 2. Break 154 into 100 + 50 + 4

200

Use mental math to find 634 - 528.

106

200

Estimate the difference of 765 and 333. 

770 - 330 = 440

200

What addition equation can be used to check the answer for 456-342=114?

114+342=456

300

Find the sum of 350, 62, and 199.

549

300

Explain how to use mental math to find 620-278.

342

300

Look at the table in the slides

BCAD

300

169-57=112

How can you check your work using inverse operations?

57+112=169

400

Consider the sum of 123, 201, and 387. Estimate by rounding to the nearest 10.

123//120

201//200

387//390

120+200+390=710

400

Subtract 341-97 mentally. First add 3 to 97 to get 100. What should the next step be?

What is the answer of 341-97?

add 3 to 341. The difference is 244.

400

Estimate the sum of 405 and 385 by rounding to the nearest hundred.

400+400=800

400

How can you check the answer for 693-231=462

add 462 + 231 = 693

500

Look at table in slides.

668 // 700

404 // 400

649 // 600

489 //500

500

Consider the equation 360 = ___ + 84.

Use the bar diagram  to represent the equation & solve it.

360-84=276

276+84=360

M
e
n
u