A store is having a sale on video games. Each game costs $13. Write and algebraic expression for the cost of buying "v" video games
13v
200
7 more than a number
n + 7
200
the product of a number and 6 is 30
6x = 30
200
5 less than three times a number
3x - 5
200
the number of months in y years
12y
200
10.99m + 50
A1 fitness is having a membership special. If you pay 50$ fee, your membership is only $10.99 a month. Write an algebraic expression for the cost of membership "m" months (include the "fee")
300
the difference of a number and 6
n - 6
300
the difference of a number w and 11 equals 35
w - 11 = 35
300
5 more than twice a number
5 + 2x
300
the number of tokens needed to play v video games if each game takes 4 tokens
4v
300
3.00c + 2.00m
Safeway has cereal on sale for $3.00 and milk "m" on sale for $2.00/gallon. Write an expression representing the cost of buying "c" boxes of cereal and "m" gallons of milk
400
the quotient of a number and 5
n / 5
400
the quotient of 12 and a number equals 3
12/x = 3
400
the quotient of twice a number and 12
2x / 12
400
number of days left in a week if d days have passed so far
7-d
400
.10m + 50
A cell phone company charges $50 for a phone and 10 cents a minute. Write an expression that represents the cost after using the phone for "m" minutes
500
18 less than a number
n - 18
500
three more than twice a number equals 15
3 + 2x = 15
500
the difference of 22 and the square of a number
22 - m^2
500
each person's share if p people share 16 slices of pizza equally
16/p
500
0.15d + 500
Gina has a base salary of $500 a week plus a 15% commission on each sale she makes. Write an algebraic expression that represents what she makes per week with "d" dollars of sales