Solving Equations
Writing Equations
Write/Solve
Equations
Solving Inequalities
Writing Inequalities
100

331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?

What is x = 54

100

Breon wants to buy a new sound system for $145. He has already saved $65. He gets $20 for each lawn that he mows. Write an equation to show how many lawns Breon must mow in order to have enough money for his new sound system

What is 20n + 65= 145 

100

INEQUALITY 

Antonio is going to the carnival. He can spend no more than $20.00. If the ticket to get in is $7.50, and each ride costs $1.25, how many rides could Antonio ride at the carnival?

7.5 + 1.25r ≤ 20

What is r ≤ 10 = 

100

Ian needs  to  save at  least $85.00  for a new pair    of basketball  shoes. He has $25.00 in  his piggy    bank, and can save  $12.00 from his allowance    each week.  How many weeks will  Ian need  to    save to earn at least $85.00?

W ≥5 

100

Six Flags Theme Park has a ride with a sign stating, “You must be 48 inches tall to get on this ride.” Write an inequality showing how many inches a person must be to go on the ride.

What is W ≥ 48 

200

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

What is x = $2

200

Antonio bought Mrs. Becker six boxes of chocolate. He used a coupon that took $1.00 off his total bill. His total bill came to $23.00. Write an equation to show how much each box of chocolate cost.

What is 6c – 1 = 23 

200

INEQUALITY

Will has -$55.00 in his bank account. If he saves the $2.50 his mom gives him for lunch every day, how many days will it be until he has a balance of at least $0?

-55 + 2.5 d ≥ 0

 Solution: d ≥ 22

200

The vet told Sarah that her dog should weigh at most 70 pounds. Her dog weighs 106 pounds, so Sarah set a goal that he would lose 4 pounds per week. How many weeks will it take Sarah’s dog to weigh 70 pounds or less?

What is W≥9 

200

A pizza place promises it’s customers that their pizza will be delivered in less than 48 minutes from the time you order. Write an inequality for how long you would expect to wait for your pizza order.

What is W ≤ 48__ 

300

You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?

What is = $5

300

Brittany, her mom, and her two siblings went to a movie. The cost of her mother’s ticket was $6. Brittany’s ticket cost the same as her two siblings (under 16 rate). The total for all of them to watch the movie was $15. Write an equation to show the cost of each of the under 16 rate tickets.

What is 6 + 3c = 15 

300

Equation:

Tina wants to sell 30 items for the fundraiser. She knows that she has five days left to sell. Write an equation to find how many items she must sell per day in order to reach her goal.

What is 5n = 30 

Solution:n = 6

300

The temperature in the ice rink must stay below 50° F. This morning the temperature was 71°F. The ice rink runs a cooling device, that can decrease the temperature by 3.5° every hour. How many hours will it take for the temperature to fall below 50°?

h>6

300

Keith has $500 in a savings account at the beginning of the summer.  He wants to have at least $200 in the account by the end of summer.  He withdraws (takes out) $25 a week for his cell phone bill.

What is 500 – 25w > 200

400

Maria bought seven boxes. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start?

What is 37

400

Erin went to the amusement park and paid $7.00 just to get in. She also bought six cotton candies for herself and her five friends. She spent $31.00 total at the amusement park. Write an equation to find the cost of each cotton candy.

What is 7 + 6c = 31 

400

Equation

Jerome has $28 in his pocket. He wants to buy as many candy bars as he can for $1.75 each. Write an equation to show how many candy bars he can buy.

1.75n = 28 

Solution: n = 16


400

Zoe and her dad go on a hot air balloon ride over the weekend. In order to remain safe, they cannot exceed an elevation of 450 feet. If they start at an elevation of 120 feet, and rise at a rate of 15 feet per minute, how many minutes can they continue to rise?

What is M≤ 22 

500

Sumalee won 40 super bouncy balls playing horseshoes at her school's game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have?

X = 16

500

What is the value for x if the perimeter of a triangle is 29 units and its sides are 7, x, and x + 2?

What is x = 10?

500

EQUATION

Daylena needs to finish reading The Giver for her book report for Mr. Waggoner. She still has 112 pages. She knows that she can read 20 pages each night before bed. Write an equation to show how many nights it will take Daylena to finish her book.

20n = 112 

Solution:n = 5.6 

500

The volleyball team at Grady High School raised $350 to buy a new net, and some volleyballs. The net costs $180, and each ball costs $17.00. If the team does not want to exceed the amount of money they raised, how many volleyballs can they buy?

V ≤ 10

500

Jaime has $32 in his savings account. He starts shoveling driveways and charges $7 per driveway.

He needs at least $75 to buy the skateboard he wants. How many driveways does he need to shovel?

What is 7d + 32 ≥ 75


M
e
n
u