Surprise
Two-Step Equations
Distributive Two-Step Equations
One-Step Word Problems
Two-Step Word Problems
100

This is the inverse of addition.


What is subtraction?

100

Solve for a.

5n + 2 = 12


n=2

100

Solve.

2(4z - 2) = 44

z = 5

100

Define variable and create an equation for the word problem below.

Marvin sold newspaper subscriptions during summer break. he earned $125.00 per week plus $5.75 for each subscription that he sold. During the last week of the summer, Marvin earned $228.50. How many subscriptions did he sell that week?

x: Subscriptions Sold

125 + 5.75x = 228.50

x=18

100

Define variable and create an equation for the word problem below.

331 students went on a field trip. Six busses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?

x: # of students in each bus

6x + 7 = 331

x=54

200

This is the inverse of division.


What is multiplication?

200

Solve for z.

57 = -10z + 7

z = -5

200

Solve.

4(y + 4) = 32

y = 4

200

Define variable and create an equation for the word problem below.

Adele is paid a weekly salary of $685. She is paid an additional $23.50 for every hour of overtime she works. this week her total pay, including regular salary and overtime, was $849.50. how many hours of overtime did Adele work this week?


x: How many hours of overtime Adele worked? 

685 + 23.50x =849.50

x=7 

200

Define variable and create an equation for the word problem below.

Sumalee won 40 super bouncy balls playing horseshoes at her school's game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have?

x: bouncy balls remaining

40 - 2x = 8

x=16

300

The number in front of the variable. 

What is a coefficient? 

300

Solve for n.

3n - 6 = 12

n=6

300

Solve.

3(z - 3) = 9

z = 6

300

Define variable and create an equation for the word problem below.

A video rental store rents a movie at $2.95 for the first night, plus $1.50 for each additional night. When you return the movie, you pay $8.95. How many additional nights did you keep the movie?

x: Nights that the movie was kept

1.50n + 2.95 = 8.95

n= 4

300

Define variable and create an equation for the word problem below.

Jill sold half of her comic books and then bought 16 more. She now has 36. With how many did she begin?

x: comic books she began with

x/2 + 16 = 36

x= 40

400

A letter in math is called

What is a variable?

400

Solve for x.

-48 - x = -39

x = -9

400

Solve.

3(3y - 10) = 6

y = 4

400

Define a variable and create an equation.


Your class budgets money from the class treasury for a school dance. Decorations will cost $50. The DJ charges $30 per hour. If your class has a total of $170 to spend on the dance, how many hours can you pay a DJ?

x: # of hours

50 + 30x =170

x= 4 

400

Define variable and create an equation for the word problem below.

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

x: cost of each pencil

24 - 7x = 10

x=2

500

When solving an equation, what is the goal?

To isolate the variable

500

Solve for n

n/5 - 3 = -7

n = -20

500

Solve.

-3(2x - 3) = 9

x = 0

500

Define variable and create an equation for the word problem below.

A family buys 4 airline tickets online. The family buys travel insurance that costs $19 per ticket. The total cost is $752. Let x represent the price of one ticket



x: The price of one ticket

4(x+19) = 752

x=169

500

How old am I if 400 reduced by 2 times my age is 244?

x: age

400 - 2x = 244

x = 78 years old

M
e
n
u