Category 1
Category 2
Category 3
Category 4
Category 5
100

(2/3)b+7 = -1

b=-12

100

n/4 + 2 = 4

Answer: 8

100

(f-3)/6 = 25

f = 153

100

-4+(5/4)g = 1

g= 4

100

(p+24)/2 = 35

p = 46

200

Luciana picks out a blouse to purchase. It is on sale for 25% off plus she has a $10 off coupon. She pays $23 for the blouse.

Determine the original price.  

$44

200

Jerry is collecting sea glass from the beach. He begins with 14 pieces in his collection and adds 3 new pieces per day.

Determine how many days it will take Michael to have 80 pieces of sea glass in his collection.

22

200

Raiza is given a monthly allowance. She puts 40% of the money directly into her savings account. She spends $15 at the movies with her friends. At the end of the month, she has $3 left. 

How much is her monthly allowance.

$30

200

Colin has already run 6 km this month. He plans to run an additional 2.5 km per day. At this rate how long will it take Colin to run 41 kms?

14 days

200

For a field trip 17 students rode in cars and the rest filled eight buses.

How many students were in each bus if 497 students were on the trip?

Equation: 8s + 17 = 497 Answer: s = 60 students

300

On Tuesday Phillip bought seven boxes. On Wednesday half of all of the boxes that he had were destroyed. On Thursday there were only 19 left.

How many did he have on Monday?

The Equation: m plus 7 (all divided by 2) is equal to 19. Answer: m = 31 boxes

300

The sum of three consecutive even numbers is 60. What is the smallest of these numbers? 

*2 bonus points if you list the three even numbers!

The Equation: 3n + 6 = 60 Answer: n = 18 **18, 20, 22

300

How old am I if 400 reduced by 3 times my age is 205?

The Equation: 400 - 3a= 205 Answer: a = 65 years old

300

Branden had $24 to spend on four avocados. After buying them he had $12.

How much did each avocado cost?

Equation: 24 - 4a = 12 Answer: a = $3

300

Mahin spent half of her weekly allowance on candy. To earn more money his parents let him wash the car for $4.

What is his weekly allowance if he ended with $13?

Equation: a / 2 + 4 = 13 Answer: a = $18

400

George had $21 to spend on four pencils. After buying them he had $5.

How much did each pencil cost?

The Equation: 21 minus 4p = 5 Answer: p = $4

400

Japneet had $24 to spend on eight pens. After buying them she had $8.

How much did each pen cost?

The Equation: 24 minus 8p = 8 Answer: p = $2

400

Ananya bought 10 boxes. A week later half of all of her boxes were destroyed in a fire. There are now only 19 boxes left.

With how many did she start?

The Equation: s + 10 all divided by 2 = 19 Answer: s = 28 boxes

400

Zubin had some candy to give to her three children. She first took three pieces for herself and then evenly divided the rest among her children. Each child received three pieces.

With home many pieces did she start?

Equation: c - 3 all divided by 3 = 3 Answer: D.) 12

400

The sum of three consecutive numbers is 42. What is the smallest of these numbers? 

** 2 points for 3 consecutive numbers!

Equation: 3n + 3 = 42 Answer: n = 13 **13, 14, 15

500

Half of your baseball card collection got wet and was ruined. You bought 13 cards to replace some that were lost. How many did you begin with if you now have 28?

The equation: (b divided by 2) plus 13 = 28. Answer: b= 30 cards

500

Vivek won 85 lollipops playing hoops at the county fair. At school he gave three to every student in his math class. He only has 10 remaining.

How many students are in his class?

The Equation: 85 - 3s = 10 Answer: s = 25 students

500

Azlan bought 10 CDs. A week later half of all his CDs were destroyed in a fire. There are now only 14 CDs left. 

With how many did he start?

The Equation: s + 10 all divided by 2 = 14 Answer: s = 18 CDs

500

Saja sold half of her comic books and then bought 12 more. She now has 31. 

With how many did she begin?

Equation: c divided by 2 is = 31 Answer: A) 38

500

You had $23 to spend on three avocados. After buying them you had $11.

How much did each avocado cost?

Equation: 23 - 3a = 11 Answer: a = $4

M
e
n
u