a relationship between two quantities or values
Ratio
John spent $36 on 4 basketballs. What is the unit rate for a basketball?
9
A snail moves through a garden and travels 1 1/8 meters in 1 1/2 minutes. What is the snail’s rate in minutes per meter? Show your work.
1 1/3 minutes per meter
Mrs. Lopez types at a constant rate. The constant of proportionality for the relationship between the number of words she types, w, and the number of minutes she types, m, is 38. Write an equation to show this relationship.
w = 38m
A rate for one of something
Unit Rate
You bought 4 lbs of bananas for $3.36, how much is each banana?
$0.84
Dalila is mixing paste. For every 1 2/3 cups of water, she uses 2 1/2 cups of flour. How much flour does Dalila need for each cup of water? Show your work.
3/2 or 1 1/2
A farm stand sells oranges in 3-lb bags for $3.75. Write an equation that represents the cost, c, for p pounds of oranges
c = 1.25p
Ms Rozario is buying dry erase markers for the class. She purchases a 36 pack of markers and her total is $42.75. What is the cost of a single marker? (round to the nearest hundredth)
$1.19
Jaylen’s beta fish tank holds 4 1/2 gallons of water. It takes him 1 7/8 minutes to fill it. What is the flow rate of the water in gallons per minute?
2 2/5 gallons per minute
Miguel mixes plant food with water to feed his plants. The instructions on the plant food say to mix 1 teaspoon of plant food into every 4 cups of water. a. Write an equation to show the relationship between cups of water, w, and teaspoons of plant food, f.
w = 4f, or f = 1/4w
The _____ ____ ______ is the ratio that relates two values in a proportional relationship, also known as the ____ _____.
Can be found using k = y/x, or y=kx.
Constant of Proportionality
You are helping your aunt figure out the fuel efficiency of her car. By the time her 15 gallon gas tank was empty, she traveled 312 miles. How many miles per gallon is her car getting?
20.8 mpg
Kayla mixes 1/6 pound of salt with 1/8 bucket of water to make a saline solution. How much salt does she need to use for a full bucket of water? Show your work.
1 1/3 pounds of salt
The number of laps Jessica runs around the track is proportional to the time she spends running. She runs 12 laps in 1/2 hour.
What is the constant of proportionality for the relationship between number of laps and number of hours? Show your work.
24
In a _____________ the two values increase/decrease at the same rate and have a constant, k, where y=kx.
In 36.5 weeks, Miguel raised $2,372.50 for cancer research. How was his unit rate in price per week?
$65 per week
Dominic is making meatballs. He uses 3/4 cup of breadcrumbs for every 1 1/4 pounds of ground beef. How many cups of breadcrumbs does he need when he uses 1 3/4 pounds of ground beef?
1 1/20 cup of breadcrumbs
Pablo mixes 3 units white paint and 1 unit black paint to make gray paint. What two equations show the relationship between units of white paint, w, and units of black paint, b?
w=3b, b=1/3w