4/5
.8
Mrs. Fowler travels 300 miles on her broomstick in 5 hours. What is the unit rate?
60 miles per hour (mph)
A coconut tree has 12 coconuts on it. If 25% of the coconuts fell to the ground, how many fell?
3
2.50 2.05 16/8
16/8 2.05 2.50
-48/6
-8
7/8
.875
A goblin makes 50 pounds of goo in 2 hours. What is the unit rate?
25 pounds per hour (mph)
Each day, a bakery makes 50 loaves of wheat bread. If that amount is 20% of all the bread that they bake, how many loaves do they bake each day?
250
1.70 5/3 8/3
5/3 1.70 8/3
-9 x 4
-36
1/3
.33
A zombie can walk 60 miles in one day. If he walks for 7 days, how far did he travel?
420 miles
An Olympic team won 20 medals. If 30% of the medals were gold, how many gold medals did they win?
6
.75 4/5 .82
.75 4/5 .82
30/-6
-5
9/10
.9
What's the better deal? 24 pack of pencils for $3.29 OR 12 pack of pencils for $1.99
24 pack is the better deal 24 pack=$0.14 12 pack=$0.17
A rain barrel can hold 50 gallons of water. If there are 32 gallons inside of it, what percent of the barrel is full?
64%
3.50 8/4 4
8/4 3.50 4
3 x 15
45
7/12
.583
What's the better deal? A 4 pack of fruit snacks for $5.99 OR A 12 pack of fruit snacks for $10.99
The 12 pack is the better deal 4 pack=$1.49 12 pack=$.92
There are 82 students in a high school band. If 31 of those students play brass instruments, what percent play brass?
38%
.633 1/2 2/1
1/2 .633 1
50/5
10