Personal Finance
Loans and Investments
Shape and Measurement
Linear Equations
Bonus
100

Abbey is an artist who makes $180 for each large portrait and $100 for each small portrait. How much will she make if she sells 13 large and 28 small portraits?

180 x 13 = $2340

100 x 28 = $2800

2340 + 2800 = $5140

100

If a store marked a TV on discount of 24% from $360. How much is the TV discounted? 

Discount = (r/100) x original price 

D = (24/100) x 360

D = $86.40

100

Find the perimeter of a rectangle that has a length on 7.9cm and a width of 3.3cm. 

P = 2L + 2W

P = (2 x 7.9) + (2 x 3.3) 

P = 22.4cm

100

Solve the equation 

13 = 13r - 11

13 + 11 = 13r - 11 + 11

24 = 3r

24/3 = 3r/3

8 = r

100

If 23 people are in the same room, what is the chance that two people will have the same birthday?

There is a 50% chance two people would have the same birthday 

150

Mia is a casual employee who worked 8 hours at normal pay rates and 2 hours at time-and-a-half. Her normal rate of pay is $12.30 per hour. What is her pay for this time?

8hr x $12.30 = $98.40

2hr x ($12.30 x 1.5) = $36.90

98.40 + 36.90 = $135.30

150

Kaylee has 1023 shares in an Art Gallery. The Gallery has recently paid a dividend of 83 cents per share.

How much does Kaylee receive in dividends total?

Total Dividend = number of shares x dividend per share 

= 1023 x 0.83 = $849.09

Kaylee receives a dividends total of $849.09

150

A right angled triangle has a hypotenuse length of 20cm and another side length of 16cm. What is the length of the remaining side?

c2 = a2 + b2

a = square root (c2 - b2)

a = square root (202 - 162)

a = 12cm

150

State the y-intercept and the slope of:

y = 4x + 1


y-intercept = 1

slope = 4

150

What is the third decimal point in pi?

1

--> 3.14159....

200

Stacy is a salesperson. She is paid $26,000 per year plus commission of 1% of all sales she makes. Last week she sold $64,900 worth of goods. How much did she earn that week?

26000/52 = $500 per week

69400 x (1/100) = $649 of commission

500 + 649 = $1149 earning that week

200

A sum of $8000 was invested in a fixed term account for 3 years paying a simple interest rate of 7.5% per annum. Calculate the total amount of interest earned after the 3 years.

P = $8000   r = 7.5%   t = 3 years 

I = Prt/100

I = (8000 x 7.5 x 3) / 100

I = $1800

200

Calculate the area of a triangle with a base of 14.2cm and a height of 7cm

Area of a triangle = 1/2 bh

A = 1/2 x (14.2 x 7) 

A = 49.7cm2

200

Solve the following linear equation:

2(y-1) = 6

2(y-1) / 2 = 6 / 2

y - 1 = 3

y - 1 + 1 = 3 + 1

y = 4

200

What is the roman numeral for 16?

XVI

250

A car uses 45 liters of petrol to travel 495km. Under the same driving conditions, how far could the car travel on 50L on petrol?

(45/45) L for (495/45) km 

1L for 11km 

So 50L is equal to 11 x 50km = 550km

Therefore, the car could travel 550km on 50L of fuel

250

Suppose that inflation was recorded as 3.7% in 2020. At the end of 2019 a magazine costs $3.50. Assuming that the price increases with inflation. 

What was the price of the magazine at the end of 2020?

Price = $3.50 + ($3.50 x (3.7/100))

Price = $3.50 + 0.1295 = 3.6295

Price at the end of 2020 of the same magazine would be $3.63

250

The radius of the base of a cylinder is 4cm and its height is 12cm. Calculate the volume of the cylinder in cm3

Volume of a cylinder = πr2h

V = π x 42 x 12

V = 603.19cm3

250

Balloons cost 50cents each and streamers cost 20cents each. 

Construct a formula and find the cost for 25 balloons and 20 streamers.

C = 0.5b + 0.2s

C = (0.5 x 25) + (0.2 x 20) 

C = 12.5 + 4

C = 16.5

250

In Asia, what number is considered unlucky? 

(hint: between 1 and 20)

4

300

On a particular day, $850 AUD could be exchanged to $581.40 USD. How many USD would be exchanged for $480 AUD?

$1 AUD = 581.40/850 USD

$1 AUD = 0.684 USD

$480 AUD = 480 x 0.684 USD

$450 AUD = $328.32 USD

300

An amount of $7000 is invested at 8% compound interest per annum for 4 years. Determine the final value of this investment.

A = P(1+ r/100)t

A = 7000 (1 + 8/100)4

A = $9523.42

300

A rectangular prism has length 10cm and width 5cm and height 2cm. Calculate the surface area of the object.

surface area = 2(WL + HL + HW)

SA = 2(50 + 20 + 10)

SA = 160cm 2

300

The cost for a buffet is $30 for food plus $5 per drink. Ellie paid $50 all together. Write an equation and solve for how many drinks ellie brought. 

B = 30 + 5n

50 = 30 + 5n 

50 - 30 = 30 + 5n - 30 

20 = 5n 

20/5 = 5n/5

4 = n

300

The fastest record for a person counting to 1 million is _ _ days?

89 days

M
e
n
u