Unit Rate
Proportional Relationships
Equations
Scale & Percent
Word Problems
100

 If a machine makes 6 pounds of nails in 2 hours, what is the rate in pounds per hour?

3 pounds per hour

100

If y is always 3 times x, is the relationship between x and y proportional?

yes

100

In the equation y = 5x, what is the constant of proportionality?

5

100

On a map, 1 inch = 10 miles. How many miles apart are two cities that are 3 inches apart on the map

30 miles

100

If it takes 2 minutes to read 1 page, how many minutes to read 10 pages?

20 minutes

200

A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

50 miles per hour

200

True or False: A graph that is a straight line through the origin (0,0) shows a proportional relationship.

True

200

If the constant of proportionality is 8, what equation relates x and y

What is y = 8x

200

A $40 shirt is on sale for 25% off. What is the discount amount?

$10

200

A copy machine prints 210 pages in 7 minutes. What is the unit rate?

30 pages per minute

300

A recipe uses 5 teaspoons of salt for 10 pounds of meat. What is the unit rate of salt per pound?

0.5 teaspoons per pound

300

In a table, if the ratio y/x is the same for every pair, the relationship is ________.

 proportional

300

The cost for 5 ounces of nuts is $2.50. Which equation finds the cost for 20 ounces?

 A) 5/2.5 = 20/x 

B) 2.5/5 = x/20


B

300

The original price of a book is $20. It is discounted by 15%. What is the sale price?

$17? ($20 - $3 discount)

300

You have 60 feet of rope. After making 5 bracelets, you have 25 feet left. How much rope was used per bracelet?

7 feet per bracelet

400

A machine makes 2 1/4 pounds of nails in 1 1/2 hours. At what rate does the machine make nails?

1 1/2 pounds per hour

400

Based on a chart where 500 sq ft costs $750 and 1000 sq ft costs $1500, which statement describes the relationship between area and cost?

The relationship is proportional because the ratio of area to cost is constant

400

The equation y = 4.3x determines the total cost, y, for x pounds of apples. What does the number 4.3 represent?

The cost of 1 pound of apples

400

Two stores discount a $35 watch. Store A by 20%, Store B by 15%. How much less is the discounted price at Store A?

 $1.75

400

oli has 102.5 feet of string. After 7 bracelets, 33.55 feet remain. How many feet did she use per bracelet?

9.85 feet per bracelet?

500

A cook uses 1 3/4 teaspoons of salt to make 3 1/2 pounds of pasta. What is the unit rate in teaspoons per pound?

1/2 teaspoon per pound

500

A graph shows the proportional relationship between cups of milk and strawberry juice. What is the meaning of the point (1, 0.5)?

 

For every 1 cup of milk, there should be 0.5 cup of strawberry juice

500

 A table shows a proportional relationship with pairs like (0.50, 0.750) and (1.25, 1.875). What is the constant of proportionality?

1.5

500

 An airline ticket costs $473. A 20% discount is applied, then a 12% tax is added to the discounted price. What is the total price?

$423.81

500

Mali spends 7.5 hours in school. She has 30 min for lunch and 42 min for transitions. The rest is for 6 equal-length classes. How long is each class in hours?

4/15 hours (or 1.067 hours)

M
e
n
u