multiplication
division
word problems
Mental Math
word problems
100

643 x 7

4,501

100

268 / 3

89

100

14. A blue ribbon is 242 cm long. A red ribbon is 5 times as long as the blue ribbon. How long is the red ribbon?

242 × 5 = 1210 cm

100

36 x 9

36 x 10 - 36

324

100

Susan saved $370 in 5 weeks. If she saved an equal amount each week, how much would she save in 8 weeks?

370 ÷ 5 = 74 per week

74 × 8 = $592

200

456 x 60

27,360

200

692 / 4

173

200

A shopkeeper packed 3284 cakes of soap into 8 equal packages.

a) How many cakes of soap were there in each package?

b) How many cakes of soap were left over?**

3284 ÷ 8 = 410 remainder 4

a) 410 cakes per package

b) 4 leftover


200

58 x 99

58 x 100 - 58

5,742

200

Twelve pieces of ribbon, each 5 m long, are cut from a length of ribbon 125 m long. What is the length of the remaining piece of ribbon?

12 × 5 = 60 m used

125 – 60 = 65 m

300

39 x 19

741

300

504 / 7

72

300

The cost of renting a truck is $1450 for a month. 4 men rented it for 4 months. They shared the cost equally. How much did each man pay?

1450 × 4 = 5800

5800 ÷ 4 = $1450 per man


300

68 x 50

34 x 2 x 50

34 x 100 

3,400

300

Robert bought 1 washing machine and 3 microwave ovens. The washing machine cost 4 times as much as each microwave oven. Each microwave oven cost $365. How much did he spend in all?


Washing machine = 365 × 4 = 1460

Microwaves = 365 × 3 = 1095

Total = 1460 + 1095 = $2555

400

582 x 66

38,412

400

8,492/6

1,415

400

3000 exercise books are arranged in 3 piles. The first pile has ⅕ of the books. The second pile has twice the number of books in the first pile. The third pile has twice the number of books in the second pile. How many books are there in the third pile?

First pile = 3000 × 1/5 = 600

Second pile = 2 × 600 = 1200

Third pile = 2 × 1200 = 2400

400

32 x 25

8 x 4 x 25

8 x 100

800

400

Yandao ordered 138 boxes of mangoes. There were 42 mangoes in each box. He kept 2572 mangoes and sold the rest. If he sold them in cartons of 60 mangoes each and sold equal numbers of mangoes, how many mangoes did each carton contain?

Total mangoes = 138 × 42 = 5796

5796 – 2572 = 3224 sold

3224 ÷ 60 = 53 cartons remainder 44

But the question says “equal number of mangoes” — so they want:

3224 ÷ 60 = 53 full cartons, 44 leftover.

500

295 x 49

14,455

500

6,284 / 8

785 r 4

500

45 people took part in a swimming competition. The number of people who took part in the 12-meter swim is 4 times the number of people who took part in the 20-meter swim. How many people took part in the 20-meter swim?

4:1 

45/5 = 9

500

84 x 25 

21 x 4 x 25

21 x 100

2,100

500

 Show two ways to find the product of 369 and 14.


Answers (two methods):


Method 1: Standard multiplication

369 × 14 = 5166


Method 2: Break apart

369 × 14 = 369 × (10 + 4)

= 3690 + (369 × 4)

= 3690 + 1476

= 5166

M
e
n
u