Constant Speed
Equivalent Ratios
Shopping
Drawing Diagrams
Spiral Review
100

Elena rode her bike 2 miles in 10 minutes. She rode at a constant speed. If she biked for a 1 mile how many minutes would it take her?

5 minutes

100

To make a snack mix, combine 2 cups of raisins with 4 cups of pretzels and 6 cups of almonds. What is the ratio of raisins to almonds to pretzels if the recipe is doubled? 

4:12:8

100

Three concert tickets cost $45. How much would it cost for four tickets? 

$60

100

At the kennel, the ratio of cats to dogs is 4:5. There are 27 animals in all. Draw a tape diagram to find how many cats and dogs are at the kennel.   

Cats    3     3    3    3     

Dogs   3     3    3    3     3

12 cats and 15 dogs

100

Find the area of the parallelogram that has base of 8 cm and a height of 6 cm.

48 cm2

200

Elena rode her bike 2 miles in 10 minutes. She rode at a constant speed. If she biked for a 1 minute how many miles would she have biked?

0.2 miles 

200

Are the ratios 4:6 and 8:18 equivalent? 

No, cannot multiply 4 and 6 by the same number to get 8 and 18. 

200

Three milkshakes cost $1.50. How much do nine milkshakes cost? 

$4.50

200

A scooter travels 30 feet in 2 seconds at a constant speed. Complete a double number line to show the distance the scooter travels in 0, 1, 2, 3, 4, and 5 seconds.

feet         0     15     30    45      60       75

               

seconds   0       1       2      3       4        5 

200

Find the area of a triangle that has a base of 7 feet and a height of 10 feet. 

35 feet2

300

A scooter travels 30 feet in 2 seconds at a constant speed. What is the speed of the scooter in feet per second?

15 feet per second

300

Priya makes chocolate milk by mixing 2 cups of milk and 5 tablespoons of cocoa powder. How much of each ingrident would she need if she made 7 batches?

14 cups of milk and 35 tablespoons of cocoa powder

300

4 movie tickets cost $60. At this rate, what is the cost of 8 movie tickets 

$120

300

A recipe for tropical fruit punch says, “Combine 4 cups of pineapple juice with 5 cups of orange juice.”

  1. Create a double number showing the amount of each type of juice in 1, 2, 3, 4, and 5 batches of the recipe.
  2. If 12 cups of pineapple juice are used with 20 cups of orange juice, will the recipe taste the same? Explain your reasoning.

 

pineapple juice      0   4   8  12  16  20

orange juice          0   5  10  15  20  25


No, it will not taste the same.

300

A square has a side length of 5 cm. What is its area? 

25 cm2

400

Mattie is running on the treadmill at a constant speed travelling 45 meters in 10 seconds. Lenny is also running on the treadmill at a constant speed travelling 9 meters in 2 seconds. Who is running faster? 

They are running the same speed.

4.5 meter per second.

400

Explain how you know if ratios are equivalent? 

If you can multiply/divide every number in the ratio by the same number to get the new ratio

400

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes.

  • The 3-pound bags of oranges cost $4.
  • The 8-pound bags of oranges for $9.

Which oranges cost less per pound? Explain or show your reasoning.

The 8-pound bags cost less per pound.  

400

The olive trees in an orchard produce 3,000 pounds of olives a year. It takes 20 pounds of olives to make 3 liters of olive oil. Complete a table to show how many liters of olive oil can this orchard produce in a year?

 olive (pounds)            olive oil (liters)

       20                                 3

      100                                15

      3000                              450

400

What is the volume of a rectangular prism with length 5 feet, width 4 feet, and height 3 feet? 

60 feet 3

500

How can I find how far someone is traveling for one minute? 

Distance divided by time

500

To make fruit punch Priya mixes 3 scoops of powder with 5 cups of water. Mai mixes 4 scoops of powder with 6 cups of water. How do these two mixtures compare? 

Mai's taste stronger 

Priya's taste more watered down 

500

4 bags of chips costs $7. At this rate how much would it cost for 6 bags of chips?

$10.50

500

A bag contains 200 marbles. Some are blue and the rest are white. There are 35 blue marbles for every 5 white marbles. How many blue marbles are in the bag? Draw a diagram to show the marbles in the bag.  

175 blue marbles

500

How do you find the surface area of any 3-D figure? 

Find the area of all the faces

Add the areas together

M
e
n
u