1/5 + 2/3
13/15
1 - 2/3
1/3
1/3 of 12
4
2 cans for $3.00 or 3 cans for $4.00
3 cans for $4.00
2 3/8 + ________ = 3
5/8
4/5 + 1/6
29/30
6/7 - 1/3
11/21
2/3 x 24
16
10 cans for $11.00 or 15 cans for $16.00
15 cans for $16.00
1 1/3 - ______ = 1
1/3
3/8 + 3/4
1 1/8
5/8 - 1/4
3/8
3/8 of 64
24
8 boxes of granola for $12.00 or 10 boxes of granola for 10 boxes of granola for $15.00
They are the same - neither one is the better buy.
4/5 + _____ = 2
1 1/5
4/6 + 2/3
1 2/6 or 1 1/3
10/3 - 1/2
2 5/6
1/5 of 100
20
10 ring pops for $5.00 or 15 ring pops for $7.00
15 ring pops for $7.00
2 + _______ 3 1/2
1 1/2
5 1/2 + 2/5
5 9/10
6/11 - 2/5
8/55
3/4 of 100
75
6 hot dogs for $10.00 or 10 hot dogs for $14.00
10 hot dogs for $14.00
_______ + 1/6 = 2/3
3/6 or 1/2