32 customers in 4 checkout lanes. How many customers per lane?
8 customers/lane
Ben mows lawns on the weekend in order to earn money for a PS5. He makes $120.00 for mowing 4 lawns. How much is he earning per lawn?
$30 per lawn
Lola bought 3 iced coffees at coffee bean for $15. Aria bought 2 iced coffees at Starbucks for $11.76. Who paid the better price for coffee?
Lola paid a better price for coffee.
OOOOO
BBBBBBBBBB
what is the ratio of B's to O's?
10:5 or 2:1
40 centimeters of snow in 20 hours. How many centimeters of snow per hour?
40 centimeters/20 hours
2 centimeters/hour
Ms. Emily loves to go shopping for make-up. She bought 7 new make-up brushes for a grand total of $84. What was the unit price of each brush?
$12 per brush.
At a comic book convention vendor 1 was selling a set of 4 comics for $28. Vendor 2 was selling a set of 3 comics for $24. Which vendor has the higher unit price?
Vendor 1 = 28÷4 = $7
Vendor 2 = 24÷3 = $8
Vendor 2 had a higher unit price.
True or False
Olivia mixed 2 cups of white paint with 6 cups of blue paint. For each cup of blue paint, there are 3 cups of white paint.
False
12 pies are eaten in 3 minutes. How many pies were eaten each minute?
12pies/3minutes
4 pies/minute
Mr. Shane loves to watch football. His lame Cowboys lost 16 games in the span of 4 months. How many games per month did they lose?
4 games per month lost.
At the store Brand A potato chips were $15.24 for 4 bags. Brand B potato chips were $11.61 for 3 bags. Which brand has the cheaper price per bag?
Brand A = 15.24÷4 = $3.81
Brand B = 11.61÷3 = $3.87
Brand A had a cheaper price per bag.
Declan and Joe love making sandwiches. The pack of wheat bread contains 7 slices. the pack of white bread contains 10 slices. What does the ratio 17:7 represent?
17 represents the total amount of slices of bread, and 7 represents the wheat slices.
Write as a rate, 2.36 mph in 0.1 seconds.
2.36mph/ 0.1 seconds
Hayden is playing a video game and has just earned the highest score. He received 488 points for defeating 61 enemies. How many points did he receive per enemy defeat?
8 points per enemy defeated.
A book store was selling 2 books for $15.86. Online you could buy 7 books for $55.93. Which place has a lower unit price?
Book Store = 15.68÷2 = $7.93
Online = 55.93÷7 = $7.99
Book Store is the best buy
A batch of cookies requires 5 cups of flour and 2 cups of vanilla. What is the ratio of flour to vanilla if 6 batches need to be made?
30 cups of flour to 12 cups of vanilla or 30:12
It takes 4 minutes to type 408 words. How many words per minute?
408 words/ 4 minutes
102 words/minutes
The community grocery store received a total of 96 customers in a period of 3 days. How many customers visited the store each day?
32 customers per day.
At the toy store you could get 4 board games for $22.96. Online the price for 6 board games is $33.60. Which place has the highest price for a board game?
Toy Store = 22.96÷4 = $5.74
Online = 33.60÷6 = $5.60
Toy Store had the highest price per board game.
A recipe calls for 10 bars of butter and 7 cups of chocolate chips. What is the ratio of ingredients if 9 batches had to be baked?
90 bars of butter to 63 cups of chocolate chips. or 90:63