Dr. Hicks drinks 56 Monsters a week. How many Monsters does she drink per day?
8 Monsters per day
True or False: The two triangles below are similar figures.
True
Which graph(s) represents a proportional relationship?
A,C
Katie bought a pair of jeans for $24. They were originally $42. What is the percent discount she received?
about 43%
Decide if this survey is biased or unbiased: A town official surveys 50 people in the library to decide if town residents want the library expanded.
Unbiased: all residents have an equally likely chance to be selected
Biased: people in the library are likely to want the library expanded because they use the library
Biased
James can answer 75 math questions per hour. How many minutes will it take him to answer 682 questions?
9 minutes
Solve for x to find the missing side length.
6.67 cm
Which table(s) represent a proportional relationship?
Tables 1 and 5
Karina buys 7 new decks of Uno cards. Each deck of cards is $6.32. What is the total amount Karina spent after 8% sales tax?
$47.78
We want to discover reading habits of high school students. Which is a better representative sample?
A. surveying 48 students in the reading club. 91% have read a novel in the past month.
B. surveying 100 students who were randomly chosen from a school attendance form. 59% have read a novel in the past month.
B. surveying 100 students who were randomly chosen from a school attendance form. 59% have read a novel in the past month.
Sarah rides her horse Bailey m miles in h hours according to the equation m=2h. What is Sarah's unit rate in miles per hour?
2 mph
Solve for side lengths b and d.
b= 15
d= 12
The cost of a tent rental is $160 for 5 days. Which equation shows the relationship between the cost of the tent rental, r, and the time, in days, d?
a. r=800d
b. d=800r
c. r=32d
4. d=32r
c. r=32d
Mary earned $60 on her savings account. Her simple interest rate was 3% for 4 years. What was her initial deposit?
I=prt
$500
The school board wants to study computer literacy among teachers. Which would represent a random sample of teachers?
a. all high school math teachers
b. teachers from the middle school whose name begins with N
c. all male teachers
d. every eighth teacher on an alphabetical list
d. every eighth teacher on an alphabetical list
Candace can do 3 math problems in 2/5 minutes. What is her unit rate for math problems.
7 and a half problems per minute
Hilary took a photo of her house, which has an actual height of 28.8 feet. If the house measures 3.6 inches tall in the photo, what is the scale factor?
1/8
Which equation best represents the relationship in the table?
a. y= (1/5)x
b. y= x+5
c. y= 5x
d. y= 5x+5
c. y=5x
American Eagle pays their employees a salary of $100 a week plus 3% commission of the weekly sales. This week an employee sold $5,000. What will be the amount of their paycheck?
$250
In a random survey of teenagers, seventeen out of 20 teens said they eat breakfast every morning. What is a reasonable prediction for the number of teens out of 1,280 who eat breakfast every morning?
1,088
One lap around the park path is 1/3 of a mile. It takes Andy 1/9 of an hour to walk one lap. What is Andy's unit rate around the park, in miles per hour (mph)?
3 mph
A sculptor plans a statue by making a drawing to scale. On the drawing, the statue is 8 and 2/5 inches tall. The scale factor in the drawing is 1/23. Find the height of the statue.
*yes, you can have a fraction as an answer
42/115
Based on the graph, which statement is true?
a. It takes 6 hours to hike 5 miles.
b. It takes 12 hours to hike 10 miles.
c. It takes 15 hours to hike 18 miles.
d. It takes 25 hours to hike 20 miles.
c. It takes 15 hours to hike 18 miles.
The tip for a safe and secure Uber ride is $15 for every $100 ride. If Sarah's ride was a total of $75, what was her total cost, including the tip?
$86.25
A survey showed that 70% of students would select roller coasters as their favorite ride at an amusement park. Out of 5,000 students, predict how many would select roller coasters as their favorite ride.
3,500