$45 for mowing 9 lawns is a unit rate of how many dollars PER lawn?
$5 per lawn
Store A sold 6 cans of green beans for $9.48
Store B sold 8 cans of greens beans for $12.48.
Which store had a better deal?
Store A $1.58 per can, Store B $1.56 per can.
Store B is the better deal per can.
Convert 1/5 to a percentage. Show your work!
20%
You must be 36 inches tall to ride this rollercoaster. How many feet is that? (1 foot = 12 inches)
3 feet
Ivan bought 3 tickets for $42. What was the cost PER ticket?
$14
A supermarket had bags of red potatoes for $17.12 for 8 bags. They also had bags of yellow potatoes priced at $19 for 10 bags. Which type of potato is the better buy? Work must be shown.
Red= $2.14 per bag
Yellow= $1.90 per bag
Yellow is the better buy.
Convert 2/8 to a percentage.
25%
Complete the following conversion and show your work knowing that 1 inch=2.54 cm.
15 in = __ cm.
38.1 cm
A 8 pack of Mt. Dew bottles are $10.96. At this rate, how much would one bottle cost? Show your work using a table or a double number line.
Table or a double number line MUST be used to get the points.
$1.37 per bottle.
It took me 4 hours to drive 300 miles, how long did it take me to drive 112.5 miles? Show your work!
1.5 Hours or 1 1/2 hours.
Rachel makes $900 per week, but has to spend 40% of her earnings on groceries. How much does Rachel spend on groceries every week? Show your work!
$360
You must be 54 inches to ride a ride on the roller coaster. How many feet is that (1 foot = 12 inches)
4.5 feet
A 12 pack of root beer was on sale at Walmart for $5.88. What is the price PER can?
$0.49
It took 8 hours to drive 160 miles. At this rate, how long does it take to drive 75 miles? Show your work using a TABLE or a DOUBLE NUMBER LINE.
3.75 Hours or 3 hours and 45 minutes.
There are 32 pieces of candy in a variety pack and 8 of them are Jolly Ranchers. What percent of the variety pack is Jolly Ranchers?
25%
Complete the following conversion and show your work knowing that 1 inch=2.54 cm.
___ in = 15.24 cm.
6 inches
A car was traveling and wants to know the distance the car will travel over certain time intervals. Assuming that the car travels at a constant speed, what is the speed PER hour?
(Miss Woodward will show you the table) You must show your work!
16 Miles
Jada is going shopping for Hot Cheetos and wants to receive the best price. Who has the best deal on Hot cheetos today?
Walmart: 1 bag for $0.90
Casey's: 8 bags for $7.20
Kwik Star: 20 for $16.00
Kwik star: $0.80 per bag
20/90
22.2%
Complete the following conversion: 50 gallons = __ quarts.
(1 gallon = 4 qt., 1 gallon = 8 pt., 1 gallon = 16 c., 1 gallon = 128 fluid oz.)
200 quarts