If the ratio of red marbles to blue marbles is 3:5 and there are 15 red marbles, how many blue marbles are there?
25
What is the unit rate if 6 apples cost $3? Express as dollars per apple.
$0.50 per apple
What is 10% of $60?
$6
Fill in the missing value in this table of equivalent ratios.
2 : 3 = 8 : __
12
An elevator travels 310 feet in 10 seconds. At this constant speed, how far will the elevator travel in 12 seconds?
372 feet
A shirt originally costs $40. It is on sale for 25% off. What is the sale price? Show your percent-of-a-quantity reasoning.
40−10=$30
A recipe uses 4 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you want to make a batch using 16 cups of flour, how much sugar is needed? Show work using a ratio table or equivalent ratios.
12 cups
A 12-ounce bottle of juice costs $1.80. A 24-ounce bottle costs $3.20. Which is a better deal?
Single 24-oz is better.
A school has 480 students. If 20% of students bring their lunch, how many students is that?
96 Students
Plot or list the first five ordered pairs for the ratio 2:7 and explain whether these points show a proportional relationship. (Hint: pairs like (2,7),(4,14), …)
(2,7),(4,14),(6,21),(8,28),(10,35) — yes, proportional
Han earns 33 dollars for babysitting for 4 hours. At this rate, how much will Han make if he babysits for 7 hours?
$57.75
A baker uses a discount card: buy 44 pastries, get 20% off the total. If the pastries cost $2.50 each, what is the total cost after the discount? Show work including unit price and percent calculation.
Total after discount =$88.00
Joe flew his drone 3 miles in 12 minutes. How long would it take him to fly it 1 mile? How many miles could he fly in 18 minutes?
3 and 6
A factory makes 450 widgets in 3 hours. What is the unit rate in widgets per hour? If the rate stays constant, how many widgets are produced in 24 hours? Show your work.
Unit rate- 150
In 24 hours- 3,600
If I have a shirt that costs $90, how much is 10% off, 25% off, 50% off, and 75% off of the cost?
$9, $22.50, $45, $67.50