x+5=17
x=12
A teacher buys 4 identical packs of markers and a $7 organizing bin.
She spends $31 total.
How much does one pack of markers cost?
4x+7=31
x=6
3(x+4)
3x+4
3x+4=19
x=5
A student solves the equation x+7=28
and writes:
x=28+7
x=35
he did not use inverse operations.
x=21
3x=27
x=9
A museum charges a group fee of $12 plus $8 per student.
The total cost for the trip was $100.
How many students went?
8x+12=100
x=11
2(5+x)
10+2x
5x−7=28
x=7
A student solves 6x=42
and writes:
x=42−6
x=36
Student subtracted instead of dividing by 6.
x=7
4x−6=30
x=9
Sam earns $5 for each cup of lemonade he sells.
He already had $18 in his money box from last week.
Now he has $63.
How many cups did he sell today?
5x+18=63
x=9
4(2x−3)
8x-12
x/3 + 5=11
x=18
A student rewrites 4(x+3)
as 4x+3
They did not distribute correctly.
4x+12
3x+12=57
x=15
A pet store packs dog treats into bags.
Each bag contains 4 identical small treat packets and one 6-ounce bone.
Each complete bag weighs 38 ounces.
How much does one small treat packet weigh?
4x+6=38
x=8
5(x+8)−3x
5x+40-3x
2x+40
6(x−2)=36
x=8
A student solves 3x−12=15
as:
3x=3
x=1
Student did not use inverse operations.
x=9
7x−18=4x+15
x=11
A store discounts every tablet by $15 and sells 7 tablets, ending with $980 in revenue.
What was the original price before the discount?
7(x−15)=980
x=155
2(3x−7)+4(x+6)
6x-14+4x+24
10x+10
4x+12=3x+27
x=15
A student solves 6x+4=2x+20
and writes:
6x+2x=20−4
8x=16
x=2
student did not use inverse operations when moving numbers from one side of the equal sign to the other.