Converting Metric Measurements
Long Multiplication
Finding Area
Solving Extended Multiplication Problems
Solving Multistep Number Problems
100

How many Milliliters (mL) in a Liter (L)?

1,000 mL= 1 L

100

Solve:

15 * 9=

15 * 9 =135

100

Find the area of a rectangle with a width of 4 cm and a length of 20 cm.

4 cm * 20 cm =80 square centimeters

100

Solve: 20 * 80=_____

Explain your answer including the Basic Fact


20 * 80=1,600

Basic fact 2*8=16

Then move 2 place values using 2 placemarker zeros

100

Mr Gapp drives 10 minutes to school.  Ms. Burns lives 2 times as far from school.  How many minutes does it take Ms. Burns to get to school?

It takes Ms. Burns 20 minutes to drive to school.

10 * 2=20

200

2 kg is equal to how many grams?

2 kg= 2,000g

200

Solve:

88 * 9=

88 * 9 = 792

200

A rectangle has an Area of 25 cm2

What is the Perimeter of this shape?

P=20 cm

Formula for Perimeter: p=2w+2l or p=w+w+l+l

The rectangle must be a square with 5 cm sides.

(2*5)+(2*5)=10+10=20cm

200

600 * 40=______

Explain your answer including the Basic Fact

600 * 40=24,000

Basic Fact 6*4=24

Move 3 places with 3 place marker zeros

200

Mrs. Wright wanted to buy some soymilk.  Soymilk is on sale at Deborah's for $2.50.  Mrs. Wright has $5.00. How many cartons of soymilk can she buy?

Give an Estimate to check your answer:

She can buy ______ cartons of soymilk.

Did your answer make sense?  Tell why (justify your thinking):

Estimate: 500-250=250

She can buy 2 cartons of soymilk.

Example:

I know that 250+250=500, so she can buy 2 cartons.

300

12 Kg is equal to how many grams?

12,000 g

300

45 * 21=

45 * 21= 945
300

Find the perimeter of this rectilinear shape:

Teacher will determine.

300

800*700=_______

Explain your answer including the Basic Fact

800*700=560,000

Basic Fact: 8*7=56

Move 4 places with 4 place marker zeros

300

Mrs. Wright wanted to buy some oatmilk.  Oatmilk is on sale at Deborah's for $3.25.  Mrs. Wright has $10.00. How many cartons of oatmilk can she buy?

Give an Estimate to check your answer:

She can buy ______ cartons of oatmilk.

Did your answer make sense?  Tell why (justify your thinking):

Estimate:10/3=3 1/3

3*3=9

She can buy 3 cartons of oatmilk.

Justify:

3*4=12.  She can't buy 4.

3*3 =9.  $3.25*3= $9.75 (you can also draw this out)

400

21 L = ____mL?

21 L = 21000 mL

400

Fred solved problem #3.

He wrote on his test: 45 * 21= 495

Is he correct or incorrect?  Explain your rational. Explain Fred's thinking as well.  Your teacher will determine if you have justified your thinking.

He is incorrect.  A complete answer should include:

the correct answer: 45 * 21 =945

Fred might have mis-transcribed his work (mixed up the digits).

estimate: 50 * 20= 1,000 so Fred's answer is too low!

Basic Fact 45 * 2= 90, so 45 * 20=900, and 20 is one less than 21, so Fred's answer is definitely too low.

400

Find the are of the same rectilinear shape from problem #3

Teacher will determine

400

Use basic facts to find the area of a rectangle with a length of 800 cm and a width of 40 cm.  Explain your thinking.

Area=32,000

Basic Fact: 8*4=32

800*40=32,000: Moving 3 places from the Basic Fact using place marker zeros

400

Mr. Gapp is buying a new snowblower for his house.  The snowblower costs $589.  Mr. Gapp pays in cash and uses four $100 bills, eighteen $10 bills, and thirty-two $1 bills.

How much did Mr. Gapp pay?

Did he pay the exact amount, too little, or too much?  Explain:

He paid

(4*100)+(18*10)+(32*1)=

  400

  180

+ 32

_______

$612.00

He overpaid by $23.00

500
* You must get both parts a and b to get the points.


a)Solve: 

Convert 

16 kg = _______ g

b) Explain how you found how many grams are in 16 Kg.

a) 16 kg= 16,000 g

b) *determined by teacher

500

89 * 23=_____

First show an estimate to check your work.

Then solve.

estimate: 90*20=

(9*2=18, move 2 place values by tacking on the place marker zeros: 90*20=1800)

89*23=2047

20*80=1600

20*9=180

3*80=240

3*9=27

500

Find the area and perimeter of the rectilinear shape (hint: check all sides!!!)

Teacher will determine

500

Solve:

800 * ______=72,000

800*90=72,000

500

Julia, Elinor, and Sachiko drive together to a soccer tournament. Julia drives for 35 miles.  Elinor drives two times as far as Julia.  Then Sachiko drives three times as far as Julia and Elinor combined which gets them to the tournament.

How far did Sachiko drive?

Give an estimate first to check your answer.

Give a number model with unknowns

Justify your answer with an explanation

Estimate: 3*((2*30)+30)=270

Number Model: 35+ (2*35)=E; 105*3=S or

3*((2*35)+35)=S

Because:

Julia=35 miles

Elinor=70 miles (2*J)

J+E=35+70=105

S=3*(J+E)=3*105=315

Sachiko drove 315 miles


M
e
n
u