Math
Harder Math
Still Math
Probably Math
100

Write the ratio as a fraction in simplest form. 

3ft to 3yd 

1/3

100

Since a middle school opened, the girls' basketball team has had the same record every season. The team has won a total of 180 games while losing only 15 games. Find the constant of proportionality of wins to losses. 

12 wins per loss

100

What would make a table not have a proportional relationship?

Each set of ratios for y/x in the table does not have a constant of proportionality.

100

Write the ratio 3/5 to 9 as a fraction in simplest form. 

1/15

200

What makes a graph proportional?

For a graph to be proportional it must have a straight line that passes through the origin.
200

A recipe includes 6 cups of flour and 3/4 cup of shortening. Write the ratio of the amount of flour to the amount of shortening as a fraction in simplest form. 

The ratio in simplest form is 8

200

A package of 6 pairs of insulated socks costs $44.34. What is the unit price of the pairs of socks?

$7.39/pair of socks

200

Suppose the relationship between x and y is proportional. When x is 7, y is 77. Identify the constant of proportionality of y to x. 

Constant of proportionality is 11 or k = 11

300

An airplane on autopilot took 6 hours to travel 4,338 kilometers. What is the unit rate for kilometers per hour? 

723 km/h

300

The cost for a ticket to a museum is $14. Write an equation that represents the cost, y, for x tickets. 

y = 14x

300

You bike 11.2 miles in 1.4 hours at a steady rate. What equation represents the proportional relationship between the x hours you bike and the distance y in miles that you travel? 

y = 8x

300

Write the ratio 3/7 to 5/7  in simplest form. 

3/5

400

A graph shows the relationship between the number of boxes made y and how many minutes x to make each box. If a machine takes 8 minutes to make 160 boxes, what is the constant of proportionality?

20 boxes/min.

400

Solve the proportion. 

10/16 = y/56 

y = 35

400

A graph shows a proportional relationship between a family's distance from home and the time they spent driving. The amount of miles y depends on the amount time in hours x driven. What does the point (1,59) represent? 

59 miles/hour

400

The height of a stack of DVD cases is in a proportional relationship to the number of cases in the stack. A stack of 6 cases has a height of 96 mm. Find the constant of proportionality. Then use the constant of proportionality to find the height of a stack of 14 cases. 

Constant of proportionality is 16 mm/case.


14 cases have a height of 224 mm.

500

A nursery owner buys 9 panes of glass to fix some damage to his greenhouse. The 9 panes cost $22.05. Unfortunately, he breaks 4 more panes while repairing the damage. What is the cost of another 4 panes of glass? 

4 panes of glass cost $9.80

500

The robotics team needs new uniforms. The students plan to sell plush toy panthers (the school mascot) for $5 each. The students find three companies on-line that sell stuffed mascots. Company A sells 18 panthers for $51.66. Company B sells 12 panthers for $34.08. Company C charges $43.35 for 15 panthers. Which company has the best buy? 

Company B has the best buy at $2.84/panther

500

Harry is bundling magazines to recycle. He notices that 2 magazines weigh 3/8 pound in all, and that the magazines all weigh the same amount. What is the unit rate for pounds per magazine? 

3/16 pounds per magazine

500

In a certain chemical, the ratio of zinc to copper is 4 to 11. A jar of the chemical contains 451 grams of copper. How many grams of zinc does it contain? 

164 grams of zinc

M
e
n
u