235
x 65
15,275
Pedro has a soccer store. He packages soccer balls in boxes that hold 23 soccer balls. Axel orders 103 boxes of soccer balls for the school. How many soccer balls did Axel order?
206 soccer balls
Gus is planning to make fudge. Each pound of fudge costs $3.25 to make. Use a ratio table to show your strategy for finding the cost of making 19 pounds of fudge.
$ 61.75 for 19 pounds of fudge
Use a ratio table to help you solve!
There are 476 students going to a spelling bee competition. If each car can hold 7 people, how many cars do they need?
They will need 68 cars.
Is 127 divisible by 3?
No, because there would be a remainder.
1+2+7=10
76
x 93
7,068
Celeste is building a cage for her ducks. The base of the cage is 208 square feet. If one side is 13 feet, how long is the other side?
16 square feet
Use a ratio table to find out how many pounds of fudge Gus can make for $406.25. How many pounds can he make?
125 pounds of fudge
Use a ratio table if needed.
Mia has 372 flowers. She will put four flowers in a vase. How many vases will she need?
She will need 93 vases.
You know a number is divisible by 2 because.. (three reasons)
It would be even, a multiple of 2, and end in 0, 2, 4, 6, 8
a.) 1/4 of 48 _______, so 25 x 48 = _________
1/4 of 48 is 12, so 25 x 48 is 1,200
Grace has 234 photos in her phone. Noemi has 23 times as many photos in her phone. How many photos does Noemi have?
5,382 photos
Write a word problem for 224 / 16. Then solve.
14 (label)
Rodrigo bought 385 olives. He is going to give them away to five friends. How many olives does each friend get?
Each friend gets 77 olives.
Use estimation or mental math to solve some of these
True or False?
160 x 20 = 32,000 / 10
true
3/4 of 48 is _______, so 75 x 48 = ________
3/4 of 48 is 36, so 75 x 48 = 3600
There are 555 students at Kennedy Elementary School. The tables in their cafeteria hold 24 kids each. If all kids come into the cafeteria for an assembly, how many tables will they need?
24 tables
Use a ratio table to solve.
Maria wants to build craft stick birdhouses to sell at craft fairs. Each birdhouse cost $4.75 to make. How much will it cost to make 21 birdhouses?
It will cost $99.75
Mikayla and Hera bought 954 water bottles. If they give away the bottles of water to three businesses, how many water bottles does each business get?
Each business gets 318 water bottles.
Use estimation or mental math to solve some of these
True or False?
87 x 99 = 75,000
false
125 x 54
6, 750
Conrad is saving money to go on a trip to Illinois to visit his cousins. Conrad shovels driveways for $16.75 a driveway. If Conrad shovels 29 driveways, how much money will he earn?
He will have earned $485.75.
Use a ratio table to solve.
How many birdhouses can Maria make for $498.75?
105 birdhouses
Noah has 6 boxes of sporting equipment. In each box, there are 53 items. Once he does inventory, he realizes he needs to place the items on six shelves. How many sporting equipment goes on each shelf?
53 pieces on each shelf
2/4 of 64 is _______, then 50 x 64 = _______
2/4 of 64 is 32 , then 50 x 64 =3200