Unit Rate
Percentages
Ratios and Percentages
Unit Rate to solve problems
Bonus
100

Ms. Gerety buys two oranges for $2. What is the unit price for one orange?

$1 per orange. 

100
What is 25% as a fraction? 

25/100

100

If 10% of 200 people are left-handed, how many people are left-handed? 

20 people 

100

An 8 lb container of food costs $56.

$7 per pound 

100

What's Ms. Gerety's favorite ice cream flavor? 

Mint Chocolate Chip

200

Traffic is really bad, and it takes Mr. Eusebio 2 hours to drive to 40 miles from Tacoma to Seattle. If he drives at a constant speed, how fast is Mr. Eusebio driving?

20 miles per hour. 

200

What is 1/5 as a percentage?

20%

200

In a survey, 13 out of 20 teachers said yes to a new proposal for a new after-school club. What percentage of teachers said yes? 

65%

200

Ms. Gerety buys 4 loaves of bread for $12. How many loaves can he buy for $36? 

One loaf costs $3 dollars. Ms. Gerety can buy 9 loaves for $36. 

200

What holiday do we celebrate in March? HINT: People typically wear green. 

St. Patrick's Day

300
Ms. Ball reads 15 books over the course of 3 months. How many books does she read each month?

5 books. 

300

What percent of 20 is 18? 

90%

300

If 40% of 400 students plans to attend the fall festival, how many will attend? 

160 students

300

Name at least three strategies we've learned to solve unit rate, percentage and ratio problems.

Double Number Line, ratio table, equivalent fractions, hundredths grid.

300
What are the three school-wide expectations? 

Be Safe

Be Respectful

Be Responsible 


400

Natalena drives a moving van. She travels 372 mi in 6 hours. At what speed does Natalena drive, in miles per hour? 

62 miles per hour

400

What is 0.15 as a fraction and a percentage? 

15/100 and 15%

400

There are 20 puzzles in Magdalena's puzzle book. She completes 20% of the puzzles. How many puzzles does she have LEFT to complete. 

16 puzzles. 

400

Richard and Nestor create paintings. Richard creates 49 paintings in 7 weeks. Nestor creates 45 paintings in 5 weeks. Who creates paintings at a faster rate? 

Richard creates 7 paintings per week, Nestor creates 9 paintings per week. Nestor is creating paintings at a faster rate.

400

How many days of school in one academic year? 

180 days. 

500

At a farmer’s market, a package of pears weighs 3 lb and costs $9. Bananas are priced at 4 lbs per dollar. Which fruit is more expensive per pound? 

Pears! Pears cost $3 per pound and bananas cost $0.25 per pound. 

500

Cyril is addressing 200 invitations to a party. He completes 20% of the invitations on Wednesday and 40% of the invitations on Thursday. How many invitations does Cyril still have left to address? 

40 invitations 

500

A theaA theater group has 400 members. So far, 5/8 of the members have paid their yearly fees. What percent of the members have paid their yearly fees? How many members have paid their yearly fees?

250 members 

500

Karla makes paper airplanes. Today, it takes her 32 min to make 16 paper airplanes. She plans to make paper airplanes for 96 min tomorrow and to work at the same rate. How many paper airplanes will Karla make tomorrow? Show your thinking.

It takes Karla 2 minutes to make 1 airplane, which means she can make 48 airplanes in 96 minutes. 

500

What rhymes with orange?

...

M
e
n
u