Ms. Gerety buys two oranges for $2. What is the unit price for one orange?
$1 per orange.
25/100
If 10% of 200 people are left-handed, how many people are left-handed?
20 people
An 8 lb container of food costs $56.
$7 per pound
What's Ms. Gerety's favorite ice cream flavor?
Mint Chocolate Chip
Traffic is really bad, and it takes Mr. Eusebio 2 hours to drive to 40 miles from Tacoma to Seattle. If he drives at a constant speed, how fast is Mr. Eusebio driving?
20 miles per hour.
What is 1/5 as a percentage?
20%
In a survey, 13 out of 20 teachers said yes to a new proposal for a new after-school club. What percentage of teachers said yes?
65%
Ms. Gerety buys 4 loaves of bread for $12. How many loaves can he buy for $36?
One loaf costs $3 dollars. Ms. Gerety can buy 9 loaves for $36.
What holiday do we celebrate in March? HINT: People typically wear green.
St. Patrick's Day
5 books.
What percent of 20 is 18?
90%
If 40% of 400 students plans to attend the fall festival, how many will attend?
160 students
Name at least three strategies we've learned to solve unit rate, percentage and ratio problems.
Double Number Line, ratio table, equivalent fractions, hundredths grid.
Be Safe
Be Respectful
Be Responsible
Natalena drives a moving van. She travels 372 mi in 6 hours. At what speed does Natalena drive, in miles per hour?
62 miles per hour
What is 0.15 as a fraction and a percentage?
15/100 and 15%
There are 20 puzzles in Magdalena's puzzle book. She completes 20% of the puzzles. How many puzzles does she have LEFT to complete.
16 puzzles.
Richard and Nestor create paintings. Richard creates 49 paintings in 7 weeks. Nestor creates 45 paintings in 5 weeks. Who creates paintings at a faster rate?
Richard creates 7 paintings per week, Nestor creates 9 paintings per week. Nestor is creating paintings at a faster rate.
How many days of school in one academic year?
180 days.
At a farmer’s market, a package of pears weighs 3 lb and costs $9. Bananas are priced at 4 lbs per dollar. Which fruit is more expensive per pound?
Pears! Pears cost $3 per pound and bananas cost $0.25 per pound.
Cyril is addressing 200 invitations to a party. He completes 20% of the invitations on Wednesday and 40% of the invitations on Thursday. How many invitations does Cyril still have left to address?
40 invitations
A theaA theater group has 400 members. So far, 5/8 of the members have paid their yearly fees. What percent of the members have paid their yearly fees? How many members have paid their yearly fees?
250 members
Karla makes paper airplanes. Today, it takes her 32 min to make 16 paper airplanes. She plans to make paper airplanes for 96 min tomorrow and to work at the same rate. How many paper airplanes will Karla make tomorrow? Show your thinking.
It takes Karla 2 minutes to make 1 airplane, which means she can make 48 airplanes in 96 minutes.
What rhymes with orange?
...