Jorge has 6 marbles. His brother has 2 more than he has. Draw a picture to show how many his brother has.
8 marbles
Tim has 4 marbles. He has 2 times as many as his sister. How many does his sister have?
2 marbles
Declan has 5 cards. Dennis has 5 times as many as Declan. How many cards does Dennis have?
25 cards
Which equation represents 6 x 8=48?
a. 6 is 8 more than 48
b. 48 is 8 more than 6
c. 48 is 6 times as many as 8
d. 8 is 6 less than 48
C. 48 is 6 times as many as 8
Dee has 4 cards. Carl has 3 times as many. Draw how many cards Carl has?
12 cards
Mary has 7 marbles and her cousin has 7 times as many as Mary. How many does her cousin have?
49 marbles
Juan has 14 shells. Her friend has 3 times as many. How many shells does her friend have?
42 shells
Which equation represents the comparison 63 is 7 times as much as ?
a. 63-7=?
b. 63=7 x ?
c. 7 x 63 =?
b. 63=7 x ?
?=9
Charlotte has 8 pens. Her brother has 7 more than she has. Draw how many pens he has.
15 pens
Jamal has 10 marbles which is 4 more than his friend has. How many does shis friend have?
4 marbles
Mike has 9 markers. Hillary has 8 more markers than Mike. How many markers does Hillary have?
17 markers
Which equation represents 56 is 8 times as much as 7?
a. 56 x 7=8
b. 56-8=7
c. 56/8=7
c. 56/8=7
Noah has 8 blocks. His brother has 3 times as many as he does. Noah breaks 10 of them. Draw how many his brother has now.
14 blocks
Greta has 8 marbles. Her sister has 6 times as many. How many does her friend have?
48 marbles
Claire has 6 apple slices. Her brother has 3 times as many. How many slices does her brother have?
18 slices
Carla sold 42 raffle tickets this week. How many times more tickets did she sell this week than last week, if she sold 7 tickets last week?
42=? x 7
6 times as many tickets
Sam has 5 books. Katie has 12 more books than Sam. Katie decides to sell 8 of them. Draw how many books she has now?
9 books
Kiyana has 24 marbles. Her friend has 12. How many times more marbles does Kiyana have?
2 times
A dozen doughnuts cost $18 from the bakery. A dozen doughnuts cost 9 times as much as a single doughnut. What is the cost of a single doughnut?
$2
Mara planted 27 rose bushes. She planted 9 times as many rose bushes as peach trees. How many peach trees did she plant?
27=9 x ?
?=3 peach trees