There are 22 children in a class, 12 of them are girls and 10 of them are boys. What is the ratio of boys to girls?
10 : 12
Create a Tape Diagram to represent and solve this scenario: Jon's scout troop went fishing yesterday. The scouts caught 2 bluegills for every 5 sunfish. If 28 fish were caught in total, how many of them were sunfish?
20 sunfish were caught
A car travels 180 miles in 3 hours. What is their speed written as a rate?
180 miles : 3 hours
What is 10% of 50
5
How many centimeters are in 1 meter
100 centimeters
An amusement park sold 13 child tickets. The other 37 tickets it sold were adult tickets. What is the ratio of the number of adult tickets to the number of child tickets?
37 : 13
Create a double number line to represent and solve: Raymond sings in a choir called the Seaville Songbirds. For every 5 modern songs they learn, the choir leader teaches them 3 classical songs. If the choir has learned 9 classical songs, how many modern songs have they learned?
A map shows that 1 inch represents 12 miles. If two cities are 3.5 inches apart on the map, how many miles apart are they in real life?
42 miles apart
25 is what percent of 125
20%
56 days is equal to how many weeks?
8 weeks
Scarlett is buying treats from a candy shop to share with her friends from Science Club. There's a Buggy Bundle box with 8 butterfly gummies and 10 beetle gummies, and a Classic Critter box with 6 butterfly gummies and 8 beetle gummies. Do the boxes have the same ratio of butterfly gummies to beetle gummies?
Create a ratio table to represent and solve the ratio: There are 6 rabbits for every 7 dogs at the vet today. If there was a total of 21 dogs that visited the office today, how many rabbits were seen?
18 rabbits
If 6 pencils cost $3.00, what is the cost per pencil
$0.50 per pencil
A jacket originally costs $80. During a sale it is 20% off. How much money is taken off the original price?
$16 off
A ribbon is 2.75 meters long. How many centimeters long is the ribbon
275 centimeters in length
40 out of 59 students want pancakes and the rest want waffles. What is the ratio of students that want waffles to students who want pancakes?
19 : 40
Create a tape diagram to to represent and solve the ratio: In sixth grade at Elk Grove Middle School, there are 6 girls for every 5 boys. If there are 35 boys in sixth grade, how many sixth-grade students are there altogether?
77 students total
At a store apples are sold in bags of 5 or 8. A bag of 8 apples cost $3.20 and 5 apples cost $2.25. Which bag of apples is the better deal? (hint: remember price per ______)
8 apples for $3.20
A student scored 18 out of 24 on a quiz. What percent did the student earn? (Round to the nearest whole percent if needed.)
75%
60 quarts is equal to how many cups?
240 cups
The space program has 8 astronauts in space and 4 still training on earth. What is the ratio of the number of astronauts on earth to the total number of astronauts in the program?
1 : 3
It takes 4 cups of cyan and 3 cups of yellow to create the turquoise shade Ruth needs for painting. If she is going to use 18 cups of yellow paint in her mix, how many cups of paint will she be using total?
42 cups of paint in total
A car uses 14 liters of gasoline to travel 250 kilometers. What is the fuel consumption in liters for every 100 kilometers?
5.6 liters for every 100 km
A phone’s price is being discounted for 15%. The original price was $255, how much are you saving?
$38.25
12 yards is equal to how many inches?
432 inches