Multiplication Lingo
Know Yo Facts
67
Big Ol' Multiplying
Word Problems
100

4 x 5 = 20

What do you call the 4 and the 5 when multiplying? 

Factors

100

7 x 7 = 

49

100

What is the product of 6 x 7?

42

100

45 x 3

45 x 3 =135 

100

Annabelle uses 164 liters of gas each month. How much gas will she use in 5 months?

Annabelle will use...

164 x 5 =820 liters of gas in 5 months

200

4 x 5 = 20

What do you call the 20 when multiplying?

Product

200

6 x 8 = 

48

200

What is the product of 60 x 7?

420

200

27 x 8

27 x 8 =216 

200

There are 128 goldfish in each tank at the pet store. How many goldfish are there in 4 tanks?

128 x 4 =512 goldfish

300

A series of objects in equal rows and columns is called an __________.

Array

300

9 x 4 = 

36

300

67 ladybugs were spotted in Mrs. Engel's room. Each ladybug had 6 spots. How many total spots?

402 total spots

300

104 x 6

104 x 6 =624 

300

Mrs. Nelson has to find the product of 654 x 8. Her answer is 5,432. Is she correct? Prove yes or no!

  • Mrs. Nelson’s answer: 5,432

  • Correct answer: 5,232

Mrs. Nelson is not correct. She is off by 200.

400

3 + 3 + 3 + 3 is an example of ________________ ______________.

Repeated addition

400

5 x 12 = 

60

400

6 friends each won 676 tokens at the arcade. If they combine their tokens, how many total tokens will they have?

4,056 total tokens
400

462 x 5

462 x 5 =2,310 

400

An artist has 265 oil paints. She has twice as many watercolor paints as oil paints.
A. How many watercolor paints does she have?

B. How many total paints does she have in all?

A: 530 watercolor paints

B: 795 total paints

500

Multiplication facts can be used to solve _________________ problems like this:

If you have 108 students and want to put them into 12 field trip groups, how many students will be in each group?

Division

.....and you would have 9 students in each group. 

500

9 x 7 = 

63

500
Mrs. Nelson and Mrs. Engel's classroom's EACH received $6,767 to take their students to Hawaii. What is their total Hawaii budget?

$6,767 x 2 =$13,534 

500

1,234 x 9

1,234 x 9 =11,106 

500

Jordan needs 732 beads to make a necklace for Mahogany.  She buys 4 packs of beads.  Each pack has 175 beads in it.  Jordan finds that she does not have enough beads for the necklace.  How many more beads does she need to finish her necklace?

175×4=700

732−700=32

Jordan needs 32 more beads to finish the necklace.

M
e
n
u