Ratios
Equivalent Ratios
Proportions
Unit Rate
Better Buy
100

The ratio of yes's to no's.

yes yes yes no yes yes no no no no

What is 5:4?

100

These two ratios are equivalent:

5/7 and 15/21

What is true?

100
The steps for solving proportions. 

What is cross multiply and divide?

100

A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second?

48 feet

100

One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

5 bags for $10
200

The ratio of no's to total.

yes yes yes no yes yes no no no

What is 4:9?

200

These two ratios are equivalent:

1.5/9 = 3/27

What is false?

200

2/4 = n/16

What is n=8?

200

A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.

6 gallons per minute

200

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?

$6.99 for 90 fl. oz.

300

A group of preschoolers has 8 boys and 24 girls. 

The ratio of girls to all students. 

What is 24:32?

300

Create an equivalent ratio for:

1/2

Answers vary

300

15/27 = n/9

What is n=5?

300

You score 84 points in six games. How much do you score per game?

14 points

300

$5.79 for 35 oz of peanut butter or $2.49 for 16 oz of peanut butter.

$2.49 for 16 oz.

400

Dylan drew 1 heart, 1 star, and 26 circles. 

The ratio of circles to hearts.

What is 26:1?

400

Create an equivalent ratio for:

4/7

Answers vary

400

There are 7 books for every 3 movies on the shelf. If there are 42 books, how many movies are there?

18 movies.

400

Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. Find the miles per gallon.

26 miles per gallon

400

10 count of gummies for $2.09 or 22 count for $4.89.

10 count for $2.09

500

There are 7 chickens, 3 dogs, and 28 ducks. 

The ratio of dogs to not dogs. 

What is 3:35?

500

How to determine if ratios are equivalent. 

What is cross multiply and if products are the same, they are equivalent?

500
We rode 8 miles in 5.6 minutes. How long would it take to ride 24 miles?

16.8 minutes.

500

Maria walks 12 miles in 3 hours. How many hours per mile? 

0.25 hours/mile

500

A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?

16 oz for $0.79

M
e
n
u