The ratio of yes's to no's.
yes yes yes no yes yes no no no no
What is 5:4?
These two ratios are equivalent:
5/7 and 15/21
What is true?
What is cross multiply and divide?
A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second?
48 feet
One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of pretzels costs $10. Which has the lower unit price?
The ratio of no's to total.
yes yes yes no yes yes no no no
What is 4:9?
These two ratios are equivalent:
1.5/9 = 3/27
What is false?
2/4 = n/16
What is n=8?
A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.
6 gallons per minute
It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?
$6.99 for 90 fl. oz.
A group of preschoolers has 8 boys and 24 girls.
The ratio of girls to all students.
What is 24:32?
Create an equivalent ratio for:
1/2
Answers vary
15/27 = n/9
What is n=5?
You score 84 points in six games. How much do you score per game?
14 points
$5.79 for 35 oz of peanut butter or $2.49 for 16 oz of peanut butter.
$2.49 for 16 oz.
Dylan drew 1 heart, 1 star, and 26 circles.
The ratio of circles to hearts.
What is 26:1?
Create an equivalent ratio for:
4/7
Answers vary
There are 7 books for every 3 movies on the shelf. If there are 42 books, how many movies are there?
18 movies.
Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. Find the miles per gallon.
26 miles per gallon
10 count of gummies for $2.09 or 22 count for $4.89.
10 count for $2.09
There are 7 chickens, 3 dogs, and 28 ducks.
The ratio of dogs to not dogs.
What is 3:35?
How to determine if ratios are equivalent.
What is cross multiply and if products are the same, they are equivalent?
16.8 minutes.
Maria walks 12 miles in 3 hours. How many hours per mile?
0.25 hours/mile
A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?
16 oz for $0.79