0.8 x 3
2.4
1.92 divided by 6 =
0.32
Ivy bought 8 kg of apples. 1 kg of apples cost $3.25
If you gave the cashier $50.00 how much change, in dollars, would he receive?
$24.00
Estimate 25.03 x 5 =
25 x 5 = 125
Find the value to the 1st decimal place
2.5 divided by 6
0.4
82.9 x 4
331.6
18.9 divided by 2 =
9.45
Palmer paid $10.25 for 3 jeans and a jacket. The jacket cost $6.50
What is the cost of one pair of jeans?
$1.25
Estimate 136 x 5 =
140 x 5 = 700
30.4 divided by 5
6.08
25.03 x 5
125.15
11.75
A bag of shrimp weighs 8.32 kg and a sack of mussels weighs 4.29 kg.
What is the total weight of 6 similar bags of shrimp and 4 similar sacks of mussels? Give your answer in kilograms.
67.08 kg
Estimate 31.32 divided by 6 =
30 divided by 6 = 5
3 girls shared the cost of a birthday present equally. The birthday present cost $17.40
How much did each girl pay?
$5.80
$4.05 x 4
$16.20
60.6 divided by 4 =
15.15
Luke has $5.40
He has 3 times as much money as Jack.
How much more money does Luke have than Jack?
$3.60
Estimate 36.96 divided by 8 =
40 divided by 8 = 5
Charlotte spent $3.00 on string and $1.40 on beads to make a pot hanger for flowers. How much will it cost her to make 4 pot hangers?
$17.60
$3.40 x 9
$30.60
176.1 divided by 6 =
29.35
Ella bought 5 packets of flowers to plant for $8.00
How much did just two packets cost?
Estimate 7.12 divided by 8 =
7.2 divided by 8 = 0.9
Solve to the 3rd decimal place.
43.5 divided by 8 =
5.437