Per Hour
Per KG
Per Item
Which is the better buy?
Which is the better buy?
100
Earn $145 in 25 hour
What is $5.80/hour
100

$10.00 for 4 kg

What is 2.50 m

100

Price of a $36.07 item consisting of 34 units?

What is $1.06.

100

detergent: $1.99 for 960 ml oz or $2.49 for 1500 ml

What is $2.49.

100

$2.69 for 360 g or $3.19 for $4.80

What is $3.19

200
write 11 pages in 2 hours
What is 5.5 pages/hour
200

Unit price of a $3.60 for 30 kg

What is $0.12 per kg

200
Price of a $48.53 item consisting of 11 units?
What is $4.41
200

popcorn $1.69 for 355 ml or $2.99 for 710 ml

What is $2.99

200

socks $4.29 for 3 pairs or $10.79 for 8 pairs

What is $10.79

300

make $686 cars in 56 hours

What is 12.25 $/hour

300

Unit price of a $14.32 for 3kg

What is $4.77 per kg

300
Price of a $47.53 item consisting of 27 units?
What is $1.76
300

apples $1.89 for 1.5 kg or $2.49 for 2.25 kg

What is $2.49

300

orange juice $1.49 for 360 ml or $1.79 for 480 ml

What is $1.79

400

$924 in 5 days, 11 hours worked each day.

$16.80 per hour.

400

Unit price of a $37.12 for 22 kg

What is $1.69. per kg

400
Price of a $36.26 item consisting of 33 units?
What is $1.10
400
bagles $0.89 for 4 or $1.39 for 6
What is $0.89
400

cloth $3.15 for 2 m or $7.78 for 6 m

What is $7.78

500

Make $668 by working 10 days,  4 hours each day.

$16.70 per hour

500

Price of a $16.46 for 31 kg

What is $0.53. per kg

500
Price of a $31.91 item consisting of 46 units?
What is $0.69.
500
$1.25 for 4 or $5.69 for 25
What is $5.69
500

juice $2.15 for 1440 g oz or $2.89 for 1920 g

What is $2.15

M
e
n
u