Unit Rate
Miscellaneous
100

12 students used HW passes in 2 periods. The unit rate for passes used in each period is

What is 6 passes?

100

Anna earns $27 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?

What is $45?

200

Kenny drives 180 miles in 3 hours. He was driving ____ miles per hour.

What is 60 miles per hour?

200

Kyle gets 24 points in 4 games. How many does he get in 6 games?

What is 36 points?

300

I bought 2 jackets at the same price for $72.50 altogether. The amount for each jacket was ________

What is $36.25?

300

Solve for x:

6x= 18

x=3

400

Oreo was shopping online for dog toys. Site A sold 8 squeaky toys for $32, while Site B sold 6 squeaky toys for $30. The site that has the better deal is

What is Site A?

400

Solve the following proportion:

15/20 = x/80

What is 60?

500

What is the unit rate in miles per hour?

2 1/2 mph

500

A ____________________ is a fraction that has a fraction in its numerator, denominator, or both.

What is a complex fraction?

M
e
n
u