12 students used HW passes in 2 periods. The unit rate for passes used in each period is
What is 6 passes?
Anna earns $27 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
What is $45?
Kenny drives 180 miles in 3 hours. He was driving ____ miles per hour.
What is 60 miles per hour?
Kyle gets 24 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
What is 36 points?
I bought 2 jackets at the same price for $72.50 altogether. The amount for each jacket was ________
What is $36.25?
Solve for x:
6x= 18
x=3
Oreo was shopping online for dog toys. Site A sold 8 squeaky toys for $32, while Site B sold 6 squeaky toys for $30. The site that has the better deal is
What is Site A?
Solve the following proportion:
15/20 = x/80
What is 60?
What is the unit rate in miles per hour?
2 1/2 mph
A ____________________ is a fraction that has a fraction in its numerator, denominator, or both.
What is a complex fraction?