Finding Unit Rate
Percents #1
Using Unit Rate
Percents #2
Random
100

Mimi drives 100 miles in 4 hours.  How many miles in 1 hour?

25 miles per hour

100

Convert these percents into decimals:

5%       19%       38.5%        241%

.05        .19        .385        2.41

100

A store sold 7 white chairs for $148.75. How much 10 white chairs cost at the same unit price?

$212.50

100

The sales tax in Texas is 8.25% and an item costs $400. How much is the tax?

$33

100

At a store potato chips cost $19.75 for 5 bags. What is the price of 8 bags at the same unit price?

$31.60

200

85 pencils cost $13.60. How much would each pencil be?

$0.16 per pencil

200

What is 73% of 67?

48.91

200

Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts

$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

200

You went Black Friday shopping and the store was having a 30% off sale. The item you purchased was $125. How much was the discount?

$37.5

200

Toby buys a new MP3 player for a price of $45.50. What is the total amount his credit card is charged if the sales tax is 7%?

$48.69

300

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 bag cost?

$0.35 per bag

300

90 is what percent of 285?

31.6%

300

A fast food joint sold 5 boxes of chicken nuggets for $38.95. What would it cost to buy 7 such boxes of chicken nuggets?

$54.53

300

A bracelet that regularly sells for $44 is on sale for 25% off. Find the sale price of the bracelet.

$33

300

78 candies cost $10.92. How much would each candy be?

$0.14 per candy

400

Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits can Luke paint in 1 week?

13 portraits per week

400
What percent of 28 is 8?

28.6%

400

A 16 oz package of rice costs $.79 and a 32 oz package of rice costs $1.49. Which is the better deal?

.79 for 16 oz

400

Rick bought 3 shirts for $18 each, 2 pair of socks for $3.99 a pair, and a pair of slacks for $45.00. The sales tax rate is 8.5%. How much did he pay?

$116.07

400

The price of a new car is $29,990. If the sales tax rate is 6.5%, then how much sales tax is being charged? What is the total cost for the car including tax?

$1949.35

$31.939.35

500

James types 120 words per 3 minutes.  How many words can he type in 1 minute?

40 words per minute

500

What is 15% of 93?

13.95

500

An ice company charged $4.98 for 5 bags of ice. If a convenience store bought 8 bags of ice, what it would have cost them?

$7.968 so $7.97

500

Your parents took your family out to dinner. Your parents wanted to give the waiter a 15% tip. If the total amount of the dinner was $42.00, what should be paid to the waiter as a tip?

$6.30

500

  It costs $3.99 for 25 oz. of detergent or $6.99 for 90 oz. which is a better buy?

$6.99 for 90 oz

M
e
n
u