Mimi drives 100 miles in 4 hours. How many miles in 1 hour?
25 miles per hour
Convert these percents into decimals:
5% 19% 38.5% 241%
.05 .19 .385 2.41
A store sold 7 white chairs for $148.75. How much 10 white chairs cost at the same unit price?
$212.50
The sales tax in Texas is 8.25% and an item costs $400. How much is the tax?
$33
At a store potato chips cost $19.75 for 5 bags. What is the price of 8 bags at the same unit price?
$31.60
85 pencils cost $13.60. How much would each pencil be?
$0.16 per pencil
What is 73% of 67?
48.91
Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
You went Black Friday shopping and the store was having a 30% off sale. The item you purchased was $125. How much was the discount?
$37.5
Toby buys a new MP3 player for a price of $45.50. What is the total amount his credit card is charged if the sales tax is 7%?
$48.69
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 bag cost?
$0.35 per bag
90 is what percent of 285?
31.6%
A fast food joint sold 5 boxes of chicken nuggets for $38.95. What would it cost to buy 7 such boxes of chicken nuggets?
$54.53
A bracelet that regularly sells for $44 is on sale for 25% off. Find the sale price of the bracelet.
$33
78 candies cost $10.92. How much would each candy be?
$0.14 per candy
Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits can Luke paint in 1 week?
13 portraits per week
28.6%
A 16 oz package of rice costs $.79 and a 32 oz package of rice costs $1.49. Which is the better deal?
.79 for 16 oz
Rick bought 3 shirts for $18 each, 2 pair of socks for $3.99 a pair, and a pair of slacks for $45.00. The sales tax rate is 8.5%. How much did he pay?
$116.07
The price of a new car is $29,990. If the sales tax rate is 6.5%, then how much sales tax is being charged? What is the total cost for the car including tax?
$1949.35
$31.939.35
James types 120 words per 3 minutes. How many words can he type in 1 minute?
40 words per minute
What is 15% of 93?
13.95
An ice company charged $4.98 for 5 bags of ice. If a convenience store bought 8 bags of ice, what it would have cost them?
$7.968 so $7.97
Your parents took your family out to dinner. Your parents wanted to give the waiter a 15% tip. If the total amount of the dinner was $42.00, what should be paid to the waiter as a tip?
$6.30
It costs $3.99 for 25 oz. of detergent or $6.99 for 90 oz. which is a better buy?
$6.99 for 90 oz