Unit Rate from Situations
Unit Rate and Equations
Tables and Graphs
Unit Rates
More Tables and Graphs
100

Jude sends 45 emails in 15 minutes.

How many emails did he send per minute?

He sent 3 emails per minute.

100

Navelle earns $12 per hour. Write an equation that represents Navelle's earnings.

y = 12x

100

What is the unit rate of cost per ticket?

The unit rate is $1.50 per ticket.

100

Every 2.5 hours, a machine produces
2250 basketballs. What is the unit rate of this proportional relationship?

900 basketballs per hour

100

These lines represent the speed of different runners.  Who is the fastest? 

Line a

200

Lenasia earned $640 in a 40-hour work week.

What is Lenasia's hourly rate of pay?

Lenasia earns $16 per hour.

200

Gianna reads 27 pages in 9 minutes. At What rate does Gianna read?

Write an equation for this relationship. 

Gianna reads 3 pages per minute.

y = 3x

200

What is the equation for this table?


y=1/2x

200

How do you determine the unit rate?

  y/x

y divided by x

200

What does the point (10, 12) mean in the context of hiking?


in 10 hours hiked 12 miles

300

A helicopter propeller spins 2400 revolutions in 4 minutes. What is the unit rate of revolutions per minute?

The unit rate is 600 RPM.

300

Maxine works at law office. the equation y = 135x represents her earnings.Determine how much money she makes if she works 40 hours.

Maxine earns $5,400 in 40 hours.

300

What kind of line does a unit rate graph have? And what point is always on the line?

It is a straight line and passes through the origin (0,0)


300

What is the unit rate of a line that passes through the origin and goes through point (3, 9)?

3

300

What is the unit rate in the context of the situation? Dave bought 3.5 pounds of bananas for $4.38.


The cost per pound of bananas is $1.25.

400

Jeff earned $400 working a 40-hour work week.

Find Jeff's hourly wage and use it to predict how much he will make if he works for 47 hours.

Jeff makes $10 per hour and would make $470 IN 47 hours.

400

The equation y = 55x represents the rate of the Long Island highway speed limit, in miles per hour. Let x represent the number of hours driven and y represent the total miles driven.

How long was Francis driving if he drove 247. 5 miles at the speed limit.

Francis drove for 4.5 hours.

400

What is the unit rate of this graph?

unit rate is 1/6

400

What is the unit rate of this equation, y=4x?

4

400


What is the unit rate of the graph?

or the word problem: Jesse completed 10 laps in 18 minutes. How many laps did he run in 1 minute?

The unit rate is 1.5 laps per minute.

500

Janine sells 16 apples for $8.00. What is the unit price for each apple?  

How much would she earn if she sold 64 apples?

The unit price is $0.50 per apple. 

Janine would earn $24 for selling 64 apples.

500

If Jackson ate hamburgers at a rate of 3.5 hamburgers per minute and Jacen ate hamburgers at a rate of 4.7 hamburgers per minute, write an equation that could represent how many more hamburgers Jacen can eat more than Jackson.

y = 1.2x

500

What is the unit rate of this graph?


The unit rate is 5.

500


Which line has a unit rate of 2?

Line m

500

What is the unit rate of the table?


2.75 barrels per hour

M
e
n
u