Jude sends 45 emails in 15 minutes.
How many emails did he send per minute?
He sent 3 emails per minute.
Navelle earns $12 per hour. Write an equation that represents Navelle's earnings.
y = 12x
What is the unit rate of cost per ticket?
The unit rate is $1.50 per ticket.
Every 2.5 hours, a machine produces
2250 basketballs. What is the unit rate of this proportional relationship?
900 basketballs per hour
These lines represent the speed of different runners. Who is the fastest?
Line a
Lenasia earned $640 in a 40-hour work week.
What is Lenasia's hourly rate of pay?
Lenasia earns $16 per hour.
Gianna reads 27 pages in 9 minutes. At What rate does Gianna read?
Write an equation for this relationship.
Gianna reads 3 pages per minute.
y = 3x
What is the equation for this table?
y=1/2x
How do you determine the unit rate?
y/x
y divided by x
What does the point (10, 12) mean in the context of hiking?
in 10 hours hiked 12 miles
A helicopter propeller spins 2400 revolutions in 4 minutes. What is the unit rate of revolutions per minute?
The unit rate is 600 RPM.
Maxine works at law office. the equation y = 135x represents her earnings.Determine how much money she makes if she works 40 hours.
Maxine earns $5,400 in 40 hours.
What kind of line does a unit rate graph have? And what point is always on the line?
It is a straight line and passes through the origin (0,0)
What is the unit rate of a line that passes through the origin and goes through point (3, 9)?
3
What is the unit rate in the context of the situation? Dave bought 3.5 pounds of bananas for $4.38.
The cost per pound of bananas is $1.25.
Jeff earned $400 working a 40-hour work week.
Find Jeff's hourly wage and use it to predict how much he will make if he works for 47 hours.
Jeff makes $10 per hour and would make $470 IN 47 hours.
The equation y = 55x represents the rate of the Long Island highway speed limit, in miles per hour. Let x represent the number of hours driven and y represent the total miles driven.
How long was Francis driving if he drove 247. 5 miles at the speed limit.
Francis drove for 4.5 hours.
What is the unit rate of this graph?
unit rate is 1/6
What is the unit rate of this equation, y=4x?
4
What is the unit rate of the graph?
or the word problem: Jesse completed 10 laps in 18 minutes. How many laps did he run in 1 minute?
The unit rate is 1.5 laps per minute.
Janine sells 16 apples for $8.00. What is the unit price for each apple?
How much would she earn if she sold 64 apples?
The unit price is $0.50 per apple.
Janine would earn $24 for selling 64 apples.
If Jackson ate hamburgers at a rate of 3.5 hamburgers per minute and Jacen ate hamburgers at a rate of 4.7 hamburgers per minute, write an equation that could represent how many more hamburgers Jacen can eat more than Jackson.
y = 1.2x
What is the unit rate of this graph?
The unit rate is 5.
Which line has a unit rate of 2?
Line m
What is the unit rate of the table?
2.75 barrels per hour