It costs $10 for 20 apples.
How much does it cost for one apple?
$10 ÷ 20 = $0.50 per apple
Derek runs an experiment after creating a spinner with four sections. Out of 20 spins, his spinner lands on six-seven 8 times.
What is the experimental probability of landing on six-seven (as a fraction, decimal, and percent)
8/20 = .40 = 40%
Can you make a triangle with side lengths 3 cm, 4 cm, 5 cm (show work)
a) Yes, one unique triangle
b) Yes, many triangles
c) No
yes. 3 + 4 = 7... which is bigger than 5.
One unique triangle

-250 + 300 = ?
50
What are Mr. Bugbee's Kids Names?
Ryan and Desmond!

Which is the better deal?
3 bags of Takis for $25.50 OR
4 bags of Takis for $33.65
$25.50 ÷ 3 = $8.50 per bag
$33.65 ÷ 4 = $8.4125 or $8.41
So 4 bags is better!

Whats the probability of getting a 2? (as a fraction, decimal, and percent)
3/5, .6, 60%
What's the missing angle

50
A fish is -10 ft below sea level. H
e swims down at a rate of 2 ft per second.
After 10 seconds, how far down is he?
WRITE THE EQUATION!
-30 feet
How old is Mr. Capper?

54 years old!
Jace walks 3/4 a mile in 1/2 an hour.
What is his Miles Per Hour?
3/4 ÷ 1/2 = 1.5 mph
Mr. Bugbee Made 1 out of 5 shots in basketball. What percent did he make? 
1/5 = .2 = 20%

How many triangles can you make with degrees 50, 60, 70?
a) No triangle
b) One unique triangle
c) Many triangles



Many triangles
The fish is -5 ft underwater.
He swims down 10 more feet.
Then he swims UP 3 feet.
Where is he now? Write the equation.
-5 + -10 + 3 = -12 ft

Who's this?
Neymar
Mr. Belka pays
$25.30 for 11 1/2 gallons
of gasoline. What is the price per gallon?
25.30 / 11.5 = 2.2
$2.20 per gallon
Angie went to Haggen and spent $30. The tax is an additional 8.8%.
a) How much does she have to spend on tax.
b) What is the total after tax?
a) $2.64
b) $32.64

Order lengths from SMALLEST TO LARGEST
g, f, h
Mr. Bugbee went north for 3 miles, then south for 5 miles, then north for 10 miles.
What's his equation and where does he end up?
3 + -5 + 10 = 8 miles north
Name Both

Kendrick Lamar and Drake
It costs $25 for 5 packs of soda. How much does 7 cost? (show work!)
25 ÷ 5 = $5 per pack... $5 x 7 = $35!

What's her walking rate in Miles per hour?

2.25 or 2 1/4 mph
Estimate the Angle

45
The temperature is -2°F midday on Monday.
It goes down 5° by midday Tuesday.
Then raises up 10° by midday Wednesday.
Then drops 3° by midday Thursday.
What is the temperature on Thursday? Write the equation
0
Name 3 characters in the show Bluey
Bluey, Bandit, Chilli, Bingo, Muffin, Socks