Unit Rate
Random
Triangle
Integer
Trivia
100

It costs $10 for 20 apples.

How much does it cost for one apple?

$10 ÷ 20 = $0.50 per apple

100

Derek runs an experiment after creating a spinner with four sections.  Out of 20 spins, his spinner lands on six-seven 8 times.

What is the experimental probability of landing on six-seven (as a fraction, decimal, and percent)

8/20 = .40 = 40%

100

Can you make a triangle with side lengths 3 cm, 4 cm, 5 cm (show work)

a) Yes, one unique triangle

b) Yes, many triangles

c) No

yes.  3 + 4 = 7... which is bigger than 5.

One unique triangle

100

-250 + 300 = ?

50

100

What are Mr. Bugbee's Kids Names?

Ryan and Desmond!

200

Which is the better deal?

3 bags of Takis for $25.50  OR

4 bags of Takis for $33.65

$25.50 ÷ 3 = $8.50 per bag

$33.65 ÷ 4 = $8.4125 or $8.41

So 4 bags is better!

200

Whats the probability of getting a 2? (as a fraction, decimal, and percent)

3/5, .6, 60%

200

What's the missing angle

50

200

A fish is -10 ft below sea level.  H

e swims down at a rate of 2 ft per second.  

After 10 seconds, how far down is he?  

WRITE THE EQUATION!

-30 feet

200

How old is Mr. Capper?

54 years old!

300

Jace walks 3/4 a mile in 1/2 an hour.

What is his Miles Per Hour?

3/4 ÷ 1/2 = 1.5 mph

300

Mr. Bugbee Made 1 out of 5 shots in basketball.  What percent did he make?

1/5 = .2 = 20%

300

How many triangles can you make with degrees 50, 60, 70?

a) No triangle

b) One unique triangle

c) Many triangles

Many triangles

300

The fish is -5 ft underwater.  

He swims down 10 more feet.  

Then he swims UP 3 feet.  

Where is he now? Write the equation.

-5 + -10 + 3 = -12 ft

300

Who's this?

Neymar

400

Mr. Belka pays 

$25.30 for 11 1/2 gallons 

of gasoline.  What is the price per gallon?

25.30 / 11.5 = 2.2

$2.20 per gallon

400

Angie went to Haggen and spent $30.  The tax is an additional 8.8%.

a)  How much does she have to spend on tax.

b) What is the total after tax?

a) $2.64

b) $32.64

400

Order lengths from SMALLEST TO LARGEST

g, f, h

400

Mr. Bugbee went north for 3 miles, then south for 5 miles, then north for 10 miles.

What's his equation and where does he end up?

3 + -5 + 10 = 8 miles north


400

Name Both

Kendrick Lamar and Drake

500

It costs $25 for 5 packs of soda.  How much does 7 cost? (show work!)

25 ÷ 5 = $5 per pack... $5 x 7 = $35!

500

What's her walking rate in Miles per hour?

2.25 or 2 1/4 mph


500

Estimate the Angle

45

500

The temperature is -2°F midday on Monday. 

It goes down 5° by midday Tuesday.

Then raises up 10° by midday Wednesday.  

Then drops  3° by midday Thursday.

What is the temperature on Thursday? Write the equation

0

500

Name 3 characters in the show Bluey

Bluey, Bandit, Chilli, Bingo, Muffin, Socks

M
e
n
u