Unit Rates miles
Unit Rates lbs.
Unit Rates money
Unit Rates games
100

If Kai travels at 10 mph.  How far would he go in 5 hours?

50 miles

100

If Lily buys 6 lbs. of pears at $2.00 per pound how much did she spend?

$12.00

100

Julio makes $5.00 per hour.  How much money does he have if he worked two hours?

$10.00

100

Khaliq scored 55 points in 11 games.  How many points did he score per game?

5 points

200

If Demian travels at 20 mph.  How far would he go in 4 hours?

80 miles

200

If Ash buys 7 lbs. of oranges at $3.00 per pound how much did she spend?

$21.00

200

 Alex makes $8.00 per hour.  How much money does he have if he worked five hours?

$40.00

200

Ahmed scored 77 points in 11 games.  How many points did he score per game?

7 points

300

If Veronica travels at 40 mph.  How far would she go in 6 hours?

240 miles

300

If Huston buys 8 lbs. of kiwi fruit at $4.00 per pound how much did he spend?

$32.00

300

Mario makes $9.00 per hour.  How much money does he have if he worked 7  hours?

$63.00

300

Demian scored 88 points in 11 games.  How many points did he score per game?

8 points

400

If Zoe travels at 70 mph.  How far would she go in 8 hours?

560 miles

400

If Alex buys 9 lbs. of apples at $4.00 per pound how much did he spend?

$36.00

400

Ahmed makes $10.00 per hour.  What if he works 12 hours?  How much would that be?

$120.00

400

Ash scored 99 points in 11 games.  How many points did Ash score per game?

9 points

500

If Hassan travels at 80 mph and traveled a total of 800 miles.  How many hours did he drive?

10 hours

500

Miss Armstrong bought 10 lbs. of pineapples and paid a total of $50.00.  How much were the pineapples per pound?  (unit rate?)

$5.00 per lb.

500

Heriel worked an 8-hour day and made $64.00.  How much did he make per hour?

$8.00

500

If Zoe scores 25 points per game, how many points would she score in 8 games?

200 points

M
e
n
u