Shopping
Unit Conversions
Rates
100

You can buy 8 pencils for $4. What is the unit price of 1 pencil?

$0.50 or 50 cents

100

1 yard has 36 inches. How many inches are in 2 yards?

72 inches

100

If 5 juice boxes cost $10, what is the unit price of 1 juice box?

$2

200

Original deal: 12 granola bars for $8.40. 

New deal: 8 granola bars for $6.00. 

Which deal is better (LOWEST UNIT PRICE)?

Original deal
200

An animal runs 150 yards in 1 minute. How many feet does the animal run in 1 minute?

Hint: 1 yard = 3 feet.

450 feet

200

A car travels 180 miles in 3 hours. How many miles will the car travel in 5 hours?

300 miles

300

A store sells rulers in packs of 10 and packs of 6.

A pack of 10 rulers costs $8.50 and a pack of 6 rulers costs $5.40.

Which is the better deal (LOWEST UNIT PRICE)?

A pack of 10 rulers
300

An ostrich and a lion race for one minute. The ostrich runs 1.5 kilometers. The lion runs 1,408 miles.

Which animal ran more? The ostrich or the lion?

Hint: 1 km = 1000 m.

The ostrich

300

4 drinks costs $3.20. 3 drinks cost $2.25. 

What is the difference between the unit price of these two deals?

HINT: Find the unit price of each deal first!

$0.05 or 5 cents

M
e
n
u