You can buy 8 pencils for $4. What is the unit price of 1 pencil?
$0.50 or 50 cents
1 yard has 36 inches. How many inches are in 2 yards?
72 inches
If 5 juice boxes cost $10, what is the unit price of 1 juice box?
$2
Original deal: 12 granola bars for $8.40.
New deal: 8 granola bars for $6.00.
Which deal is better (LOWEST UNIT PRICE)?
An animal runs 150 yards in 1 minute. How many feet does the animal run in 1 minute?
Hint: 1 yard = 3 feet.
450 feet
A car travels 180 miles in 3 hours. How many miles will the car travel in 5 hours?
300 miles
A store sells rulers in packs of 10 and packs of 6.
A pack of 10 rulers costs $8.50 and a pack of 6 rulers costs $5.40.
Which is the better deal (LOWEST UNIT PRICE)?
An ostrich and a lion race for one minute. The ostrich runs 1.5 kilometers. The lion runs 1,408 miles.
Which animal ran more? The ostrich or the lion?
Hint: 1 km = 1000 m.
The ostrich
4 drinks costs $3.20. 3 drinks cost $2.25.
What is the difference between the unit price of these two deals?
HINT: Find the unit price of each deal first!
$0.05 or 5 cents